Album "Fantasias". "Chcieliśmy pójść daleko i odważnie"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 10:48
"Fantasias" to najnowsza płyta grupy Equilibrium String Quartet. W audycji "Wybieram Dwójkę" Sulamita Ślubowska i Artur Malke zdradzili, skąd pomyśl na tę formę muzyczną, oraz opowiedzieli o tym, jak wyglądała droga od Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej "All'Improvviso" do wydawania płyt.
Sulamita Ślubowska: staraliśmy się podejść do tych kompozycji w sposób pozwalający pójść daleko, odważnie i nieoczekiwanie w naszych odczytaniach tej muzyki
Sulamita Ślubowska: staraliśmy się podejść do tych kompozycji w sposób pozwalający pójść daleko, odważnie i nieoczekiwanie w naszych odczytaniach tej muzykiFoto: Shutterstock/Andrei Porzhezhinskii
  • "Fantasias" to najnowszy album Equilibrium String Quartet.
  • Formę Fantazja spopularyzował Carl Philipp Emanuel Bach.
  • Sulamita Ślubowska podkreśliła w Programie 2 Polskiego Radia, że ten styl pozwala jej grupie "pójść daleko i odważnie".

"Fantasias" - tak brzmi tytuł najnowszej płyty zespołu Equilibrium String Quartet. Poświęcona jest muzyce przełomu XIX i XX wieku. Znalazły się na niej premierowe nagrania trzech utworów: fantazji na kwartet smyczkowy Karola Kurpińskiego i Franciszka Lessla oraz będącego muzyczną kulminacją płyty, III Kwartetu smyczkowego "Fantazja" Zygmunta Noskowskiego. Wykonywane są na instrumentach historycznych.

Nieoczekiwane podejście do fantazji

Sulamita Ślubowska zdradziła w Programie 2 Polskiego Radia, skąd pomysł na fantazję. - Jest to bardzo mocno związane z postacią Carla Philippa Emanuela Bacha. Za jego twórczością fantazja stała się formą godną uwagi i przez popularyzacje jego kompozycji trafiła również do Polski - powiedziała.

- Najwcześniejszą z fantazji, które nagraliśmy jest Fantazja Franciszka Lessla, który jako jeden z pierwszych polskich kompozytorów wprowadził tę formę, głównie w repertuarze fortepianowym (…). Staraliśmy się podejść do tych kompozycji w sposób pozwalający pójść daleko, odważnie i nieoczekiwanie w naszych odczytaniach tej muzyki. Mam nadzieję, że jest to słyszalne - podkreśliła artystka.

Festiwal Muzyki Dawnej i kolejne albumy

Artur Malke - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej "All'Improvviso" - zapytany o związek festiwalu z wydawaniem płyt powiedział, że jest to jeden z kolejnych kroków naprzód. - Kilka lat temu zdecydowaliśmy się zrobić z festiwalem kolejny krok w rozwoju i powołaliśmy do życia wydawnictwo muzyczne. Było to w odpowiedzi na potrzeby i rozwijający się program Muzyczny Ślad prowadzony przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca - powiedział.

- W ten sposób powołaliśmy do życia pierwszą płytę przy udziale Equilibrium String Quartet. Na tyle dobrze nam się współpracuje, że postawiliśmy kolejne kroki naprzód i teraz mamy przed sobą premierę trzeciej płyty - dodał.


Posłuchaj
13:41 _PR2 (mp3) 2024_05_06-16-32-22.mp3 Sulamita Ślubowska i Artur Malke m.in. o albumie "Fantasias" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Sulamita Ślubowska (skrzypaczka i członkini zespołu Equilibrium String Quartet), Artur Malke (manager zespołu i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej "All'Improvviso")

Data emisji: 06.05.2024

Godzina emisji: 16.32

dz/wmkor/mgc

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: płyta "Kaspar Förster" pokazuje, że Europa była jednością

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 19:00
- Mam coraz większe poczucie, że XVII wiek to taki okres, gdzie prądy, myśli, inicjatywy, style rozprzestrzeniały się swobodnie. Ale również ludzie - twórcy, kompozytorzy, muzycy - mieli szansę uzyskiwania zatrudnienia w bardzo różnych miejscach - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak. Kierowane przez niego Narodowe Forum Muzyki wydało właśnie album "Kaspar Förster" z muzyką XVII-wiecznego kompozytora pochodzącego z Gdańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Actus Humanus. Szef artystyczny festiwalu: cieszę się, że wkoło wszystko się zmienia, a u nas jest stałe

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 17:59
- Od 2017 roku, czyli odkąd realizujemy festiwal w dwóch odsłonach: "Resurrectio" podczas Wielkiego Tygodnia oraz "Nativitas" przed Świętami Bożego Narodzenia, podjęliśmy decyzję, że prezentujemy dwa koncerty dziennie. Do udziału w nich zapraszamy zarówno najlepszych artystów polskich, jak i światowe sławy wykonawstwa historycznego. To jest niezmienne - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń