"Memento vitae". Kuratorka wystawy: dzienniki Józefa Czapskiego wciąż nas inspirują

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 18:43
- Józef Czapski zanotował te kilka słów i ten kontekst w jednym z ostatnich swoich dzienników. 91-letni artysta tak właśnie pisał o swoim życiu: nieważne, czy czeka mnie jeszcze jeden dzień, czy kilka lat, memento vitae! - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy, na której będzie prezentowane malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Fragment obrazu Józefa Czapskiego pt. Pejzaż z Fouesnant
Fragment obrazu Józefa Czapskiego pt. "Pejzaż z Fouesnant"Foto: zbiory MNK
  • Wystawa "Memento vitae" to pierwsza prezentacja całej kolekcji malarstwa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
  • Kolekcja ta liczy obecnie 27 obrazów olejnych i 2 olejne szkice do obrazów. Powstała przeważnie dzięki darom, a także pojedynczym zakupom.
  • O ekspozycji, którą od 16 lutego oglądać będzie można w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie, opowiadała w Dwójce kuratorka Agnieszka Kosińska.

Tytuł wystawy - "Memento vitae" - zaczerpnięty został z dzienników Józefa Czapskiego.

Inspiracje u samych źródeł

- Te dzienniki są dla nas cały czas inspiracją nie tylko odnośnie faktów jego życia, myślenia, oryginalnych tytułów obrazów. Wydawało nam się, że ten tytuł jest wspaniały na nasze czasy. Właśnie to: "pamiętaj, że żyjesz", "pamiętaj o życiu" - podkreślała Agnieszka Kosińska.

Krakowska kolekcja malarstwa Józefa Czapskiego - prapoczątki

Józef Czapski żył i tworzył na emigracji. Choć czerpał z malarstwa francuskiego, widział swoje malarstwo przede wszystkim w Polsce, na tle malarstwa polskiego.

- Ta wystawa opowiada też o tym, że kontakty z artystą, który mieszkał na emigracji, były bardzo ożywione. Pierwsze zakupy bezpośrednio od artysty nastąpiły już w 1958 roku w Paryżu i zawdzięczamy je legendarnej kustoszce muzeum, twórczyni działu malarstwa nowoczesnego i rzeźby - Helenie Blum, znanej też przez niektórych jako Helena Blumówna - tłumaczyła kuratorka.


Posłuchaj
07:48 Wybieram Dwójkę kosińska 7.02.2024.mp3 Agnieszka Kosińska o wystawie "Memento vitae. Malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie" (Wybieram Dwójkę) 

Obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się 27 obrazów olejnych i 2 olejne szkice do obrazów Józefa Czapskiego.

Otwarcie wystawy "Memento vitae" w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie 16 lutego.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Agnieszka Kosińska (kuratorka wystawy "Memento vitae. Malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie")

Data emisji: 7.02.204

Godz. emisji: 17.10

pg

Czytaj także

Trzy dekady od śmierci Józefa Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 10:03
- Pierwsze świadectwa, które pochodzą sprzed wojny, sprzed 1939 roku, podkreślają, że to osoba obdarzona jakimś niezwykłym, ujmującym stosunkiem do świata, do ludzi. Nie wiem, czy wtedy zasługiwał już na miano autorytetu moralnego (...). Rzadko się zdarza, żeby opinie były tak podobne do siebie - mówił o Józefie Czapski prof. Rafał Habielski. 12 stycznia minie 30 lat od śmierci tej niezwykłej osobowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czapski i Giedroyc. "W ich listach widać poczucie odpowiedzialności za polskie sprawy"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 22:00
- Józef Czapski i Jerzy Giedroyc mieli poczucie ogromnej odpowiedzialności, to przebrzmiewa w ich listach. Według nich żołnierz powinien być wyposażony w coś, co pozwoli mu zmierzyć się z rzeczywistością. Obaj byli pesymistyczni co do przyszłości Polski, powstała między nimi unikalna relacja międzyludzka, oparta na zaufaniu, wzajemnej pomocy i bezwarunkowej współpracy - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń