X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Dorota Gacek

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Józef Mackiewicz literatura Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA

"Udział w wojnie 1920 wpłynął na to, co Józef Mackiewicz myślał o Sowietach"

- Mackiewicz poszedł na ochotnika jako uczeń 6. klasy gimnazjum. Przyłączył się do Wojska Polskiego, był żołnierzem 13 Pułku Ułanów. Jego dowódcą był Jerzy Dąbrowski, późniejszy zastępca majora Hubala - mówił w radiowej Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka Dorota Gacek komunizm wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 KULTURA Włodzimierz Bolecki

"Wszystko, co napisał Tomasz Burek, jest dla mnie ważne"

- Pomysł na ten zbiór esejów zrodził się stąd, że byłem przekonany, że szkoda, żeby tak świetne teksty pozostały rozproszone po czasopismach. Żaden z nich nie znalazł się w książkach wydanych za życia autora - mówił w Dwójce Zbigniew Mentzel, który wybrał, opracował i opatrzył wstępem szkice Tomasza Burka z tomu "Pamięć głęboka".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Burek Zbigniew Mentzel literatura KULTURA Dorota Gacek Dwójka

Tadeusz Różewicz. Poeta udręczony

Tadeusz Różewicz miał w sobie kilku Różewiczów. Pomimo udręczenia, potrafił dostrzegać śmieszność życia. Sam zresztą potrafił się bawić, pielęgnować przyjaźnie, karmił się rozmowami. W jego życiu też była jasność - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska, autorka książki "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom I" - biografii jednego z literackich patronów 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza Dorota Gacek literatura poezja Dwójka KULTURA

Sylwia Frołow: kobiety u Dostojewskiego są tłem dla tragedii

- Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę, natomiast ja zawsze czułam niedosyt, czytając o postaciach kobiecych. Uważałam, że one są nieprawdziwe. Są dziwnie rozedrgane, cały czas krzyczą. Nurtowało mnie to długo, dopóki nie usiadłam nad jego biografią. Kiedy zaczęłam poznawać prawdziwe kobiety wokół niego, pewne rzeczy stały się jasne - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski".
Zobacz więcej na temat:  Fiodor Dostojewski Dwójka literatura biografia Dorota Gacek KULTURA

"Danilo Kiš był po stronie pokrzywdzonych, a nie krzywdzących"

- Osobność Kiša polega na niezwykle silnej osobowości, on zawsze szedł swoją drogą, miał bardzo wyraziste poglądy. Jego literatura jest przepełniona odwołaniami do tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej. Porównywano go do Brunona Schulza, to jest środkowoeuropejski realizm magiczny napisany pięknym językiem literackim - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Varga.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Dorota Gacek Krzysztof Varga Serbia Jugosławia

"Adam Zagajewski zabierał głos w sprawach najważniejszych"

- Adam Zagajewski był bardzo łagodnym człowiekiem, a jednocześnie w środku był twardy. Jeśli coś mu się nie podobało, umiał na to szybko i zdecydowanie reagować, to mi imponowało. Uważał, iż trzeba powiedzieć, że jest tak, a nie inaczej. Był prawdziwym twórcą, wiedział, że chodzi po ziemi, ale nad sobą ma niebo  - mówił na antenie Dwójki Tadeusz Nyczek, krytyk literacki i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Dorota Gacek odeszli 2021 poezja Dwójka

Yusef Komunyakaa: muzyka stała się fundamentem moich wierszy

- Poezja Herberta ma dwa smaki, ale stanowią one jedność. Jeden jest słodko-gorzki, a drugi elementarny i dotyka bezpośrednio żywiołów, chodzi oczywiście o odczuwanie. Bez cielesności poezja byłaby zbyt abstrakcyjna, język uważam za pierwotną muzykę, a ciało jest rezonatorem, nagłaśnia ją. Kiedy wsłuchujemy się w świat, spostrzegamy pewne ruchy, które nas uzupełniają, dzięki nim stajemy się kompletni - mówił na antenie Dwójki poeta Yusef Komunyakaa.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dorota Gacek Dwójka Jazz Zbigniew Herbert