Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 20:48
- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
Spektakl Ślepy tor reżyseruje Marek Weiss
Spektakl "Ślepy tor" reżyseruje Marek WeissFoto: Artur Reszko/PAP
  • Spektakl "Ślepy tor" to efekt współpracy trzech wybitnych polskich artystów: kompozytora Krzysztofa Meyera, librecisty Antoniego Libery i reżysera Marka Weissa. Od strony muzycznej nad całością czuwa Łukasz Borowicz.
  • Akcja opery rozgrywa się na małej stacji kolejowej w fikcyjnym księstwie Alpos, gdzie przez notoryczny brak punktualności kolejowego transportu zbierają się różne grupy pasażerów.
  • Premiera "Ślepego toru" w sobotę, 14 października, o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Premierowy spektakl odbierać można jako powiastkę filozoficzną w formie operowej. Jesteśmy oto na małej stacyjce w fikcyjnym księstwie Alpos – w samym centrum Europy – która znajduje się w pobliżu wielkich szlaków komunikacyjnych między głównymi metropoliami kontynentu. Spotykają się tu pasażerowie podróżujący w różne strony. Muszą oni jednak najpierw dostać się do Berna, gdzie zatrzymują się wielkie międzynarodowe ekspresy.

Krzysztof Meyer o operze "Ślepy tor"

- Tu jest dużo aspektów i problemów. Właściwie są tu trzy historie, które są niby podobne, ale jednak różne. Każda z nich odmalowuje zupełnie inną sytuację, przedstawia innych ludzi i inne problemy. Problemy, które można powiedzieć dotyczą nas wszystkich, bo w operze przedstawione są trzy różne światy: świat liberałów, konserwatystów i terrorystów - tłumaczył Krzysztof Meyer, autor opery "Ślepy tor".

Źródło: YouTube Teatr Wielki Opera Narodowa

Świat, który inspiruje

Notoryczny brak punktualności na kolei sprawia, że pasażerom grozi spóźnienie na przesiadkę w Bernie. Z tarapatów wybawia ich jednak niespodzianie Samobójca, który przykuł się do torów kajdankami. Zawiadowca stacji bowiem, chcąc go uratować, a zarazem uniknąć katastrofy, musi zatrzymać awaryjnie międzynarodowy ekspres, a to pozwala wszystkim nielegalnie do niego wsiąść.

- Temat jest ważki, ale czy warto coś pisać na tematy błahe, nieistotne? Myślę, że żyjemy w tak ciekawych czasach, ale i tak trudnych, pełnych egzystencjalnych problemów, że to jest materiał dla muzyki, literatury, malarstwa, w ogóle dla sztuki - przekonywał Krzysztof Meyer.

Posłuchaj
05:49 Wybieram Dwójkę ślepy tor 11.10.2023.mp3 Na próbie przed premierą spektaklu "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Wybieram Dwójkę) 

Premiera spektaklu "Ślepy tor" w najbliższą sobotę (14.10) o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

[korzystano z materiałów TWON]

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg


Czytaj także

Szef Polskiego Baletu Narodowego: szkoła holenderska to lekcja obowiązkowa

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 18:00
- Uważam, że szkoła holenderska nie tyle jest warta pokazania, co konieczna do zobaczenia. Wybór padł akurat na te trzy balety z muzyką Ludwiga van Beethovena, co jeszcze podnosi rangę tego przedstawienia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed zaplanowaną na czwartek (18.05) premierą baletową w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pt. "Beethoven i szkoła holenderska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski jest kultura

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 18:35
- Potrzeba tego, by dowodzić na świecie swojej pierwszorzędności, jest niezmienna. A tym najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski i Polaków jest właśnie kultura, literatura, poezja - mówił w "Wybieram Dwójkę" Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W kwietniu br. otrzymał on medal uznania Fundacji Kościuszkowskiej za wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej na świecie.
rozwiń zwiń