"Śniadanie z Seneką". Tłumaczka: wiele nauk Seneki brzmi dobrze tylko na papierze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 17:43
- Seneka miał tylko taki ogląd ludzkiej natury i tylko taki wgląd w naturę ludzkich emocji, jaki mógł mieć, nawet będąc luminarzem swoich czasów. W związku z tym wiele z tego, co on twierdzi z całą bezwzględnością, jeśli chodzi np. o sposoby, jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, brzmi bardzo dobrze tylko na papierze. W praktyce natomiast się nie sprawdzi - mówił w Dwójce Nina Wum, tłumaczka książki "Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy" Davida Fidelera.
Pomnik Seneki w Kordobie (Hiszpania)
Pomnik Seneki w Kordobie (Hiszpania)Foto: Shutterstock/David Andres Gutierrez
  • Seneka był rzymskim pisarzem, poetą i filozofem żyjącym na początku naszej ery.
  • W książce "Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy" David Fideler omawia najważniejsze aspekty stoicyzmu, którego celem jest przeżywanie mądrego i szczęśliwego życia.
  • Gościem "Wybieram Dwójkę" była Nina Wum, tłumaczka tej publikacji.

Współcześnie terminem "stoik" określamy kogoś, kto ma zwyczaj powściągać i tłumić swoją ekspresję. Nijak ma się to jednak do genezy stoicyzmu...

Stoik to nie Clint Eastwood

- Potocznie rzecz biorąc, kiedy się kogoś nazywa stoikiem, to nasz rozmówca oczami wyobraźni zobaczy kogoś takiego jak Clint Eastwood w swoich starych filmach. Minimalna mimika, minimalne przeżywanie czegokolwiek. To zupełnie nie o to chodziło w filozofii stoickiej - przekonywała Nina Wum.

Tłumaczka przywołała tutaj postać Epikteta, jednego z założycieli szkoły filozofii stoickiej. - Powiedział on, że stoik nie powinien być nieczuły niczym posąg. Stoicy zdecydowane zalecali przeżywanie wszystkich emocji, które nam się przytrafiają. Ich filozofia miała być natomiast swoistą terapią namiętności. To znaczy miała nam wszystkim pomóc w tym, żebyśmy te wszystkie emocje przeżywali w sposób, który mówiąc dzisiejszym językiem nie będzie dysfunkcyjny - podkreślała.

Stoicyzm - czy to dobra filozofia na dzisiejsze czasy?

"O ważnych życiowych kwestiach: przyjaźni, cieszeniu się każdą chwilą, pokonywaniu niepokoju, hamowaniu gniewu, niemożności ucieczki od samych siebie, bogactwie i biedzie, lęku przed śmiercią, miłości i wdzięczności, żałobie i wolności" - te rozważania zawarł w swojej książce David Fideler.

"Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy" to podróż przez najważniejsze i - jak się okazuje - również ponadczasowe aspekty stoicyzmu, którego celem jest przeżywanie mądrego i szczęśliwego życia. Jak dowodzi autor książki - filozof i kulturoznawca David Fideler, nauki Seneki mogą z powodzeniem znaleźć zastosowanie również we współczesnych czasach.


Posłuchaj
11:21 Wybieram Dwójkę seneka 6.10.2023.mp3 Rozmowa z Niną Wum, tłumaczka książki "Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy" Davida Fidelera (Wybieram Dwójkę) 

W tych mini "wykładach" z filozofii w ujęciu praktycznym pisze o ważnych życiowych kwestiach: przyjaźni, cieszeniu się każdą chwilą, pokonywaniu niepokoju, hamowaniu gniewu, niemożności ucieczki od samych siebie, bogactwie i biedzie, lęku przed śmiercią, miłości i wdzięczności, żałobie i wolności.

Pokazuje, jak przeciwstawiać się negatywnym aspektom ludzkiej natury i jak dobrze żyć niezależnie od warunków zewnętrznych, jak wnosić swój wkład w życie społeczeństwa, a także jak przezwyciężyć żałobę i wszelkie inne przeciwności, jakie mogą nam stanąć na drodze (i na pewno to zrobią), uczy poskramiania skłonności do zamartwiania się i lęku.

[opis wydawcy]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Nina Wum (tłumaczka książki "Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy" Davida Fidelera)

Data emisji: 6.10.2023

Godz. emisji: 16.30

mgc/pg

Czytaj także

Prof. Ryszard Nycz: ostatnio zajmują mnie książki nieliterackie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 21:46
- Prof. Marek Krajewski napisał książkę pod tytułem "(Nie)nawidzenia". Tytuł jest nudny, ale specjalnie, ponieważ autor chce nam zwrócić uwagę na to, co w tym słowie siedzi. To książka, która pozwala nam zrozumieć lepiej świat, w którym żyjemy, a jest on wypełniony nienawiścią - mówił w Dwójce teoretyk literatury prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Stawiszyński i filozofowanie dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 17:00
- Nie staram się nadmiernie ani upraszczać przekazu, ani uznawać, że mam po drugiej stronie kogoś, kto nie jest zdolny do tego, żeby przyswoić sobie coś poważnego - mówił w Dwójce Tomasz Stawiszyński, autor książki "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii", który zaprasza młodych czytelników do filozofowania.
rozwiń zwiń