Wirtuoz gitary, kompozytor, kolekcjoner. W hołdzie Harveyowi Hope'owi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 16:50
- Harvey Hope był genialnym samoukiem. Zaczynał od rock and rolla, od fascynacji Elvisem Presleyem i muzyką rozrywkową. Grał na wszelkich możliwych rodzajach gitar: gitarze elektrycznej, akustycznej, klasycznej. Później ta fascynacja muzyczna skierowała się u niego w stronę instrumentów dawnych, barokowych - mówił na antenie Dwójki Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary.
Harvey Hope był gitarzystą, kompozytorem, pedagogiem, pisarzem, członkiem Królewskiego Towarzystwa Muzycznego i autorytetem w dziedzinie gitary barokowej
Harvey Hope był gitarzystą, kompozytorem, pedagogiem, pisarzem, członkiem Królewskiego Towarzystwa Muzycznego i autorytetem w dziedzinie gitary barokowejFoto: Shutterstock/TSViPhoto

Płyta "Music of Harvey Hope" to hołd złożony wybitnemu brytyjskiemu muzykowi. Znajdziemy na niej światowe premiery fonograficzne utworów Harveya Hope’a, gitarzysty, kompozytora, pedagoga, pisarza, członka Królewskiego Towarzystwa Muzycznego, autorytetu w dziedzinie gitary barokowej, które nagrane zostały przez Radomską Orkiestrę Kameralną pod batutą Szymona Morusa oraz wirtuoza gitary - Jakuba Kościuszkę w roli solisty.

Grał na gitarze, komponował, kolekcjonował…

Harvey Hope grał na gitarze, komponował, parał się też wieloma innymi zajęciami. - To był barwny człowiek. Przed nagraniem, w ramach przygotowań do pracy nad utworami, przeczytałem jego wspomnienia, zaśmiewając się co chwilę, ponieważ Harvey jako brytyjski muzyk miał niesamowite poczucie humoru: z leciutką nutką sarkazmu, złośliwości - mówił Kościuszko. Brytyjski muzyk był również kolekcjonerem gitar. - Ciekawostką jest to, że kiedy oglądamy w encyklopedii muzycznej zdjęcia instrumentów strunowych, takich jak gitary barokowe czy vihuele, często są to instrumenty z kolekcji Harveya Hope’a - dodał gość Dwójki.


Posłuchaj
16:18 PR2 2022_09_15-16-31-21-hope.mp3 Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary, o płycie "Music of Harvey Hope" (Wybieram Dwójkę)

 

Fantazja i De Madrugada

Okładka płyty "Music of Harvey Hope" zaprojektowana jest w oryginalny sposób. Kiedy trzyma się pudełko pod kątem prostym do linii wzroku widać tylko słowo "Hope". Płytę trzeba przechylić, żeby pojawiły się napisy - pozostałe informacje. - Dwa utwory na gitarę i orkiestrę, które znalazły się na albumie to kompozycje diametralnie różne. Fantazja [Fantasie for Guitar and Chamber Orchestra op. 55 - red.] jest utworem bardzo dynamicznym, jest częściowo tonalna. De Madrugada, typowo hiszpański koncert na gitarę i orkiestrę, jest na drugim biegunie muzycznych wrażeń, inspirowany jest muzyką Joaquína Rodrigo, muzyką hiszpańską. Co prawda, można tam usłyszeć bardzo dalekie odwołania do Gaspara Sanza, jednak są to zupełnie inne "klimaty", niż te, którymi Hope sam się zajmował - mówił gość radiowej Dwójki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jakub Kościuszko (wirtuoz gitary)

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 16.30

djr

Czytaj także

Marcin Danilewski: chcemy pokazać różne brzmienia Moszkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:00
- Mamy "Preludium i fugę", gdzie są tylko instrumenty smyczkowe i możemy wsłuchać się w orkiestrę kameralną. Jest "Koncert skrzypcowy C-dur" na dużą orkiestrę symfoniczną z waltorniami i perkusją, a na końcu przedstawiamy słynne "Tańce hiszpańskie" w bardzo okrojonym składzie, a dokładnie w oktecie - mówił skrzypek i dyrygent West Side Sinfonietty, która wydała płytę "Moritz Moszkowski" 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bajka muzyczna "Król Maciuś I" – najmłodsi mają głos

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 19:45
– Napisanie bajki muzycznej to jest bardzo ciekawe wyzwanie – napisać coś, co jest proste do wykonania i jednocześnie ciekawe do słuchania – opowiadał w Dwójce Jerzy Rogiewicz, kompozytor bajki muzycznej "Król Maciuś I" na orkiestrę i chór dziecięcy. Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę 18 września o godzinie 13.00.
rozwiń zwiń