Księgarnie instytucjami kultury?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 18:45
- Księgarnia jest miejscem, w którym książki są składowane, można ich dotknąć, powąchać. Książki mają byt, mają wymiar fizyczny: przestrzenność, materialność, zapach - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Krzysztof Koehler, wicedyrektor Instytutu Książki. 
W audycji porozmawiamy o przyczynach kryzysu finansowego w branży księgarskiej
W audycji porozmawiamy o przyczynach kryzysu finansowego w branży księgarskiejFoto: Shutterstock/MikeDotta
  • Według danych Krajowego Rejestru Długów 10 proc. polskiego rynku księgarń ma problemy finansowe.
  • Pandemia, internet, zmiany zwyczajów obniżyły atrakcyjność księgarń stacjonarnych.
  • Księgarnia przyszłości może stać się instytucją kultury.

Jak wynika z najnowszych danych, pod koniec zeszłego roku w bazie Krajowego Rejestru Długów znalazły się 163 księgarnie. To około 10 proc. polskiego rynku.

Księgarnie toną w długach

Ich dług wynosi w sumie ponad 12 mln zł. Z kolei raport Ogólnopolskiej Bazy Księgarń mówi o tym, że w ciągu ostatniego roku w Polsce upadło ponad sto księgarń stacjonarnych. To może zaskakiwać, tym bardziej że jednocześnie pojawiły się informacje o tym, że sprzedaż książek wzrosła. Jakie są przyczyny tej sytuacji oraz czy istnieją sposoby na oddłużenie i ratowanie księgarń?

Nie jest tajemnicą, że pandemia dotknęła wiele sektorów gospodarki, a małe, lokalne księgarnie zajmują wśród nich wysoką pozycję. - Jest to pokłosie tego, co się zdarzyło - przyznał nasz gość. - Ale też konkurencja dużych graczy księgarskich. Dla starych, tradycyjnych księgarń dużym zagrożeniem jest kupowanie za pomocą internetu.

Pomysły na ratowanie 

Wsparciem dla lokalnych, stacjonarnych księgarń mogą być samorządy, o ile zechcą potraktować je jako miejsca o kulturowym znaczeniu. Dobrą praktykę w tej materii stosuje Kraków. - Zaczęliśmy w Instytucie projekt, który chce z księgarń zrobić instytucje kultury - mówił prof. Koehler. - To jest proces, który - jak podejrzewam - nie skończy się jutro ani pojutrze.

- Nie pamiętam, kiedy kupiłem książkę w księgarni - przyznał wicedyrektor Instytutu Książki. - Dosyć dużo pracuję na poziomie antykwarycznym, ale online. 

Kawa i książka przy niedzieli

W rozmowie prof. Koehler z nutą nostalgii wspominał czasy, kiedy do tzw. mieszczańskiego stylu życia należało spędzanie niedzielnych popołudni w księgarnio-kawiarni. - Po kościele bardzo często szliśmy do księgarni - opowiadał. - Pamiętam te sterty książek, wśród których siedziałem. Dzieci były wśród dziecięcych. To było niezwykłe doświadczenie.

- Kiedy w Krakowie zaczęły te księgarnie znikać, internet hulał. Miałem poczucie, że coś się skończyło, i pamiętam, jak bardzo się tym przejąłem - mówił profesor.

Posłuchaj
17:06 Wybieram Dwójkę księgarnie 15 luty 2022 16_29_29.mp3 Prof. Krzysztof Koehler o sytuacji polskich księgarń stacjonarnych (Wybieram Dwójkę)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Krzysztof Koehler (wicedyrektor Instytutu Książki)

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Symfonia na 444 głosy". Muzyczny podręcznik bez teoretyzowania

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 18:22
- Sama koncepcja wyboru tekstów, jeżeli się ją robi według tradycyjnej, akademickiej formuły jest w gruncie rzeczy dosyć męcząca. Ja natomiast wpadłam na taki pomysł: jakie są najważniejsze pytania dotyczące muzyki i co do powiedzenia na te temat mają różni ludzie, ale nie teoretycy, muzykolodzy czy historycy - mówiła Danuta Gwizdalanka, autorka książki "Symfonia na 444 głosy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harry Potter w tym roku obchodziłby 40 urodziny. Ile dolarów wyczarował dotychczas?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 07:21
Wartość marki Harry’ego Pottera obecnie szacowana jest na 25 miliardów dolarów. Książkowa postać czarodzieja stała się maszynką do robienia pieniędzy. Choć książki i filmy zostały już dawno zakończone, to dobra passa trwa w najlepsze. W 2021 roku książkowy Harry Potter obchodziłby, zgodnie z wyliczeniami fanów, 40 urodziny. Podsumowujemy jaką wartość w twardej walucie wyczarował Harry na przestrzeni lat.
rozwiń zwiń