"Ideą festiwalu Wratislavia Cantans jest otwartość na różne style i interpretacje"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 19:32
- Czuję się uprzywilejowany, że mogę znów obcować z dorobkiem Beethovena, Haydna czy Bacha i dzielić się swoimi wrażeniami z innymi - mówił na antenie Dwójki Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny 56. festiwalu Wratislavia Cantans, odbywającego się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. 
Giovanni Antonini
Giovanni AntoniniFoto: PAP/ROBERT GHEMENT

Wratislavia Cantans.jpg
56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Gość Dwójki wyraził radość z tego, że mimo trudnej sytuacji festiwal się odbywa. - Brak możliwości koncertowania, spotykania się z publicznością i innymi muzykami był trudnym doświadczeniem. Przygnębiające jest to, kiedy nie można wykonywać pracy, która jednocześnie jest twoją pasją - stwierdził. 

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest przekraczanie granic. - Muszę przyznać, że pomysł na to hasło przyszedł mi do głowy jeszcze przed pandemią, pierwotnie chodziło mi tylko o przekraczanie granic między stylami w muzyce. Z czasem przybrało to jeszcze głębsze znaczenie, sam byłem zaskoczony, że tak dobrze wpisało się w kontekst funkcjonowania nas wszystkich. W programie znalazłem miejsce dla klasyki i dla muzyki pochodzenia ludowego - mówił Giovanni Antonini.

Posłuchaj
12:31 2021_09_06 17_08_06_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Rozmowa z Giovanni Antoninim, dyrektorem artystycznym 56. festiwalu Wratislavia Cantans (Wybieram Dwójkę)
 

Według dyrektora artystycznego festiwalu już podczas koncertu inauguracyjnego muzyka ludowa przeplatała się z klasyką. Hasło wydarzenia odcisnęło swe piętno na całym programie. - Nawet msza Beethovena przekracza granice. Dziś czujemy, że ten utwór od początku musiał robić duże wrażenie. W muzyce Beethovena fascynuje mnie to, że wymyka się klasyfikacjom i definicjom, łączy to, co najlepsze w klasycyzmie i romantyzmie. 

Giovanni Antonini dodał, że koncerty festiwalowe są bardzo różne pod względem repertuarowym. - Do najciekawszych wykonawców należy Quatuor Mosaïques, który proponuje nietypowe spojrzenie na kwartety smyczkowe Beethovena. Program festiwalu oparty jest na pomyśle przeplatania dobrze znanych arcydzieł z muzyką rzadko wykonywaną. 

Gość Dwójki mówił też o emocjach towarzyszących mu podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej na placu Wolności przed budynkiem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. - Z jednej strony to była duma, a z drugiej pewne skrępowanie, że spotkał mnie zaszczyt. Od 2013 roku kieruję festiwalem, Narodowe Forum Muzyki powstawało na moich oczach, czuję się częścią tego miejsca, to bardzo miłe - podkreślił.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Giovanni Antonini (dyrektor artystyczny festiwalu Wratislavia Cantans)

Data emisji: 6.09.2021

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mo

Czytaj także

Wratislavia Cantans. Wokalne dziedzictwo z Półwyspu Iberyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 10:00
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zaprosiliśmy na transmisję z 54. odsłony wrocławskiego festiwalu, podczas którego usłyszeliśmy Śródziemnomorską mozaikę i Chorał mozarabski pod dyrekcją Marcela Pérèsa - francuskiego muzykologa, kompozytora, reżysera i założyciela grupy muzycznej Ensemble Organum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wratislavia Cantans. "Ci wykonawcy gwarantują mistrzowski poziom"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:21
– Mamy bardzo ciekawy zestaw artystów, bo to są zarówno zespoły czy muzycy, którzy bywają często na festiwalu, jak Giovanni Antonini i jego Il Giardino Armonico, ale także Huelgas Ensemble, chór Bayerischen Rundfunks oraz nasze zespoły: orkiestra NOSPR-u, Orkiestra Leopoldinum czy Wrocław Baroque Ensemble i wielu, wielu innych artystów – mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak przed zbliżającym się 56. Festiwalem Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń