16. Festiwal Goldbergowski - silny akcent na muzykę gdańską

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 18:00
- Patron tego wydarzenia Johann Gottlieb Goldberg był gdańszczaninem, dlatego ten festiwal odbywa się w Gdańsku. Muzyk przeszedł do historii dzięki temu, że uczył się u Jana Sebastiana Bacha, i z tego, co wiemy, był chyba jednym z ulubionych uczniów Bacha i prawdopodobnie pierwszym wykonawcą Wariacji Goldbergowskich - mówiła w Dwójce prof. Alina Ratkowska.
Wariacje w 1742 roku zostały włączone do IV części Klavierbung Bacha i wydane drukiem w Norymberdze. Temat zaś, czyli Arię, kompozytor zaczerpnął z Zeszytu dla Anny Magdaleny
Wariacje w 1742 roku zostały włączone do IV części Klavierübung Bacha i wydane drukiem w Norymberdze. Temat zaś, czyli Arię, kompozytor zaczerpnął z Zeszytu dla Anny MagdalenyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
12:21 Wybieram Dwójkę 16. Festiwal Goldbergowski 31.08.2021.mp3 Prof. Alina Ratkowska o 16. Festiwalu Goldbergowskim (Wybieram Dwójkę)

 

- Zadaniem tego festiwalu jest prezentowanie muzyki dawnej, ale z silnym akcentem położonym na muzykę gdańską. Powiedziałabym nawet, że paszportem do występu na festiwalu goldbergowskim jest prezentacja tego typu utworów - opowiadała klawesynistka, dyrygentka, animatorka kultury, pomysłodawczyni i dyrektorka festiwalu goldbergowskiego, prof. Alina Ratkowska. - Staram się także wyszukiwać i zapraszać zespoły, które po tę muzykę sięgają, a także inspirować artystów do tego, żeby kierowali swoją uwagę na utwory gdańskich kapelmistrzów.


Festiwal Goldbergowski 1200.jpg
Festiwal Goldbergowski

16. Festiwal Goldbergowski odbędzie się w dniach 3-12 września pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. Rozłożony jest na dwa weekendy. Podczas inauguracji festiwalu (3.09) wystąpi znakomity polski kontratenor Jakub Józef Orliński – wyróżniony w ostatnich sezonach najważniejszymi nagrodami światowej krytyki muzycznej. Na zakończenie pierwszego weekendu, na niedzielnym koncercie (5.09) polski zespół Filatura di Musica zaprezentuje kompozycje z Tabulatury Pelplińskiej.

Czytaj też:

Drugi weekend festiwalu (10.09) rozpocznie się od prezentacji motetów Andreasa Hakenbergera, w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis i szwajcarskiego zespołu Musica Fiorita. 

W ostatnim dniu festiwalu (12.09) na koncercie Ewy Pobłockiej i Tobiasa Kocha będzie można wysłuchać Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha. Utwór nierozerwalnie związany z festiwalem i osobą jego patrona Johannem Gottliebem Goldbergiem zaprezentowany zostanie w transkrypcji na dwa fortepiany, autorstwa J. Rheinbergera. Artyści podczas występu grać będą na historycznych fortepianach, z których jeden, datowany na 1842 rok, pochodzi z warsztatu gdańskiego budowniczego J.B. Wiszniewskiego.

- Bardzo serdecznie zapraszam do stosunkowo młodego miejsca na mapie kulturalnej Gdańska, do Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury - zachęcała organizatorka wydarzenia. - Mieści się w kompleksie przy kościele św. Józefa, gdzie dysponujemy różnymi wnętrzami. Koncerty będą zarówno w kościele jak i w sali wielofunkcyjnej, która ma bardziej kameralne rozmiary i tam będą prezentować się mniejsze zespoły. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: prof. Alina Ratkowska (klawesynistka, dyrektorka 16. Festiwalu Goldbergowskiego)

Data emisji: 31.08.2021

Godzina emisji: 16.30

mw

Czytaj także

Filmy na swoim miejscu. Ruszył Octopus Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:30
- Wychodzimy z założenia, że kino powinno być wspólnym doświadczeniem i staramy się wyszukiwać miejsca, które korespondują z tematyką filmów - mówił o czwartej odsłonie Octopus Film Festival w Gdańsku Grzegorz Fortuna, dyrektor programowy i współtwórca wydarzenia.
rozwiń zwiń