Siermiężne piękno Spitsbergenu na zdjęciach Anny Musiałówny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:28
- W moim reporterskim archiwum zachowały się stare, pożółkłe zdjęcia z niezwykłymi widokami ze Spitsbergenu. Robiłam je ponad trzydzieści lat temu, a odbitki wykonałam na papierze dokumentując surowe, siermiężne piękno tamtych miejsc. Nigdy wcześniej ich nie pokazywałam - mówiła w Dwójce Anna Musiałówna, fotografka prasowa i dokumentalistka.
Audio
  • Spotkanie z Anną Musiałówną, autorką wystawy "Próba przeczekania wiatru. Fotografie ze Spitsbergenu" (Wybieram Dwójkę)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Songdech Kothmongkol

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była autorka wystawy "Próba przeczekania wiatru. Fotografie ze Spitsbergenu" dokumentującej jej niemal trzymiesięczną niezwykłą wyprawę w lecie 1981 roku. Anna Musiałówna fotografowała wówczas Barentsburg, polską stację badawczą w Hornsund i życie w domku traperskim w Palffyodden, gdzie wraz z grupą naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Zdzisławem Czeppe spędziła większość wyjazdu. Fotografka wykonała ponad 1000 zdjęć na wyspie, dokumentując poszczególne etapy wyprawy.

- Nie zapomniałam nigdy o tych zdjęciach, ale po powrocie do kraju, w którym ludzie z trudem dawali sobie radę żyjąc z dnia na dzień i bez nadziei, nie mogłam zrobić wystawy pokazującej moje cudowne wakacje spędzone w tundrze. To poza wszystkim było wówczas dla mnie bardzo osobiste przeżycie i robiłam zdjęcia dla siebie na pamiątkę - powiedziała Anna Musiałówna.

Co dla fotografki było na Spitsbergenie ważniejszym tematem: ludzie czy przyroda? Jakim momentem w życiu zawodowym Anny Musiałówny był 1981 rok? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Anna Musiałówna (fotoreporterka)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko/pg

Czytaj także

Chile południowe. Opowieść o krańcu świata

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 17:00
- Czy to Chile piękne, czy straszne, obie strony tego kraju są fascynujące. I dla podróżnika, który  pierwszy, drugi bądź kolejny raz spotyka się z tym krajem, jak i dla osoby, która już tam jakiś czas mieszka i wciąż to Chile poznaje - mówiła Magdalena Bartczak, autorka książki "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polanim". Ślady tęsknoty za Polską

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 16:45
- To trochę taki paradoks, bo wydawałoby się, że jeśli Żydzi przyjeżdżają do swojego kraju i chcą już tam być po prostu Żydami, mogą nimi tam już być, to nagle zaczynają identyfikować się ze swoim krajem pochodzenia - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Karolina Przewrocka-Aderet, autorka książki "Polanim. Z Polski do Izraela".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiątka z Zakopanego, czyli o konieczności pozbycia się kiczu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 16:30
- Tak jak przy wyborze tego, co jemy, decydujemy się na to, co służy zachowaniu zdrowia, powinniśmy też patrzeć na to, co konsumujemy w każdy inny sposób. Na to, co chcemy posiadać, jaką to ma trwałość, materialną jakość i wartość, by nie napędzać produkcji i konsumpcji byle czego - mówił w Dwójce Tomek Rygalik.
rozwiń zwiń