Arte dei Suonatori i mistrzowie epoki baroku związani z Wenecją

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 16:40
- Weneckie Boże Narodzenie było świętowane jako karnawał. To było niemal pół roku zabawy, od października do marca. I my trochę tak do tego programu podeszliśmy. To są utwory, które w jakiś sposób kojarzą się z tym nastrojem, ale nie są w oczywisty sposób przypisane do Bożego Narodzenia - mówiła w Dwójce skrzypaczka Ewa Golińska.
Audio
  • Ewa i Aureliusz Golińscy o koncercie "Weneckie Boże Narodzenie" w Studiu im. W. Lutosławskiego (Wybieram Dwójkę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chayanit/Shutterstock

We wtorek (18.12) o godz. 19 Arte dei Suonatori, słynna polska orkiestra barokowa, wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego z programem "Weneckie Boże Narodzenie". Zespół założony przez Ewę i Aureliusza Golińskich wykona kompozycje mistrzów epoki baroku związanych z Wenecją: Antonio Vivaldiego, Giuseppe Torellego, Johanna Adolfa Hasse i Giovanniego Agostino Perottiego.

W roli solistek wystąpią francuska sopranistka Claire Lefilliâtre specjalizująca się w muzyce baroku, znana z licznych nagrań z zespołem Le Poème Harmonique, oraz Ewa Golińska. W koncertach weźmie także udział Komale Akakpo - mistrz psałterionu, instrumentu o niesamowitym uroku, bardzo popularnym zarówno we Włoszech jak i na dworze polskim w Dreźnie. Koncert poprowadzi Martin Gester.

Z czyjej inspiracji Arte dei Suonatori nagrali w 2014 roku płytę "Weneckie Boże Narodzenie"? Jak twórcy orkiestry podsumowują 25 lat jej działalności? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Goście: Ewa i Aureliusz Golińscy (założyciele orkiestry Arte dei Suonatori)

Data emisji: 18.12.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/jp


Czytaj także

Capella Regia Polona zaczyna od triady największych kompozytorów baroku

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:57
- Rozumiem, że jest moda na barok polski, a z racji tego, że działamy przy Polskiej Operze Królewskiej oczywiście chcemy wystawiać dzieła polskie. Stwierdziłem jednak, że na początku dobrym pomysłem będzie pokazanie najwybitniejszych twórców baroku, czyli Händla, J. S. Bacha i Monteverdiego - mówił w Dwójce Krzysztof Garstka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Kosendiak: Mielczewski był najpopularniejszym polskim kompozytorem epoki baroku

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 10:00
- W XVII wieku dzieła Marcina Mielczewskiego były znane w całej Europie. Jego utwory zachowały się w zbiorach od Lubeki przez miasta saksońskie, Morawy, Gdańsk, Wrocław aż po Smoleńsk - mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki.
rozwiń zwiń