Capella Regia Polona zaczyna od triady największych kompozytorów baroku

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:57
- Rozumiem, że jest moda na barok polski, a z racji tego, że działamy przy Polskiej Operze Królewskiej oczywiście chcemy wystawiać dzieła polskie. Stwierdziłem jednak, że na początku dobrym pomysłem będzie pokazanie najwybitniejszych twórców baroku, czyli Händla, J. S. Bacha i Monteverdiego - mówił w Dwójce Krzysztof Garstka.
Audio
  • Krzysztof Garstka o składzie, repertuarze i koncertach zespołu Capella Regia Polona (Wybieram Dwójkę)
Krzysztof Garstka
Krzysztof GarstkaFoto: mat. prasowe/Polska Opera Królewska

duczmal1200.jpg
Agnieszka Duczmal: zaczynaliśmy od grania w dużym pokoju

Kieruje on Capella Regia Polona - zespołem instrumentów dawnych, który we wrześniu br. powstał przy Polskiej Operze Królewskiej. Młodzi muzycy wykonują repertuar twórców polskiego i europejskiego baroku, począwszy od przełomu XVI i XVII wieku; znajdują się w nim zarówno dzieła oratoryino-kantatowe i opery, jak również muzyka instrumentalna.

W skład Capella Regia Polona wchodzą młodzi i utalentowani instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, grający na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Zespołem kieruje wybitny klawesynista Krzysztof Garstka. Muzycy współpracują z najlepszymi polskimi, jak i zagranicznymi zespołami. 

Jakie jeszcze instrumenty dawne są reprezentowane w Capella Regia Polona? Który z nadchodzących koncertów będzie najważniejszą premierą dla nowo utworzonego zespołu? Czy jego skład jest już zamknięty? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Krzysztof Garstka (kierownik muzyczny Capella Regia Polona)

Data emisji: 23.10.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/kd

Czytaj także

Wspominamy Macieja Kazińskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 12:00
Maciej Kaziński był naszym radiowym kolegą, muzykiem, pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu, gdzie spotykają się ze sobą najróżniejsze tradycje muzyczne dawnego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motet we Włoszech, Niemczech, Francji i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 13:14
W audycji "Między dźwiękami" opowiadaliśmy dalszą historię motetu i jego wędrówki przez Europę.
rozwiń zwiń