Skarb polskiej muzyki dawnej. Przed koncertem Coriny Marti

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 17:07
- O istnieniu tabulatury Jana z Lublina wiedziałam od dawna, a gdy stałam się posiadaczką kopii renesansowego klawesynu, postanowiłam, że wykonam na nim to wspaniałe i wymagające dzieło - mówiła w Dwójce ceniona szwajcarska klawesynistka.
Audio
  • Szwajcarska klawesynistka i polski skarb muzyki dawnej (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty Johannes de Lublin Tablature: Keyboard Music from Renaissance Poland
Okładka płyty "Johannes de Lublin Tablature: Keyboard Music from Renaissance Poland"Foto: mat. prom.

sonia 1200.jpg
Sonia Prina: nasze zadanie to ożywić dawny repertuar

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była Corina Marti, która w piątek wystąpi w Warszawie na koncercie promującym jej najnowszą płytę "Johannes de Lublin Tablature: Keyboard Music from Renaissance Poland". To pierwsze nagranie tej muzyki prawdziwie oddające brzmienie epoki – wykonane na replice renesansowego klawesynu i oparte na dokładnej kopii rękopisu. Podczas występu szwajcarska artystka zaprezentuje wybrane utwory.

Tytułowy Joannes – Jan, do którego najwyraźniej należała księga, był prawdopodobnie kanonikiem w oddalonym o niecałe 60 kilometrów kraśnickim klasztorze. Nie wiadomo, czy był autorem niektórych fragmentów, czy może tylko głównym skryptorem. Pewne jest to, że księga została oprawiona w 1540 roku i powstawała przez ponad 10 lat (1537‒1548). Powleczona skórą drewniana oprawa kryje ponad 230 utworów, dwie rozprawy teoretyczne i ponad 250 przykładów muzycznych.

- Muzyka jest zawsze w jakimś tu i teraz. Wykonuję ją w XXI wieku, ale koniecznością było poznanie wszystkich okoliczności, w jakich powstawała. Poznawanie historii XVI-wiecznej Polski, kontekstu politycznego i społecznego malarstwa, architektury i muzyki było bardzo ciekawe. Czytałam wszystko, co wpadło mi w ręce. Mam nadzieję, że dzięki temu udało mi się oddać szczególny smak tej muzyki – powiedziała Corina Marti.

Z bogatego zbioru, uchodzącego za największą kolekcję muzyki na instrumenty klawiszowe szesnastowiecznej Europy, artystka wybrała 39 utworów zgrupowanych w pięć części. Repertuar tabulatury obejmuje oryginalne kompozycje na instrumenty klawiszowe, również o polskich tytułach, które prawdopodobnie były pierwotnie pieśniami.

Czym dla artystki jest idea polskiej muzyki? Jakimi kryteriami kierowała się, wybierając utwory do nagrania? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Corina Marti (klawesynistka)

Data emisji: 25.10.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp

Czytaj także

Emma Kirkby. Wielka dama muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 21:00
Audycję "Między dźwiękami" poświęciliśmy artystce, która w Anglii nazywana jest "klejnotem świata dźwięków".
rozwiń zwiń