X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Początki muzyki ludowej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 09:00
- Marian Domański, ja, Anna Szotkowska... Wszyscy mieliśmy świadomość, że ludzie, którzy grali tę muzykę na weselach, śpiewaczki, wspaniałe kapele i muzycy jeszcze są! Dzięki naszej pracy muzyka wielu z nich zachowała się na taśmach - wspominała w audycji Maria Baliszewska.
Audio
  • Rozmowa z Marią Baliszewską o początkach muzyki ludowej w Polskim Radiu (Poranek Dwójki)
Maria Baliszewska z jednym z bohaterów najnowszej płyty serii Muzyka źródeł Janem Karpielem-Bułecką.
Maria Baliszewska z jednym z bohaterów najnowszej płyty serii "Muzyka źródeł" Janem Karpielem-Bułecką.Foto: Grzegorz Śledź

Maria Baliszewska 280.jpg
Maria Baliszewska gościem "Zapisków ze współczesności"

Z byłą szefową Radiowego Centrum Kultury Ludowej spotkaliśmy się, aby wspomnieć początki tematyki ludowej na falach Polskiego Radia. Jak się okazuje, była ona dostępna dla słuchaczy dość wcześnie. - Już w latach międzywojennych można było na radiowych antenach słuchać orkiestr ogródkowych, czasem nawet pojawiała się muzyka in crudo, autentyczna, choć rzadko - przyznała Maria Baliszewska. 

Muzyka tradycyjna nie do słuchania?

- Rzeczywista historia kultury ludowej w Polskim Radiu rozpoczęła się tuż po wojnie - opowiadała Maria Baliszewska. - Pierwszym kierownikiem redakcji muzyki ludowej powołanej w 1948 roku był Jerzy Kołaczkowski. Stworzył on formułę prezentacji muzyki ludowej, która obowiązywała ponad 20 lat: uważał, że muzyka autentyczna nie nadaje się na antenę radiową. Dlatego powołał przy rozgłośniach szereg ludowych orkiestr radiowych, których zadaniem było aranżowane i opracowywanie tej muzyki. 

Zmiana w polityce antenowej nastąpiła wraz z przejęciem kierownictwa redakcji przez Barbarę Krasińską, która zatrudniła Mariana Domańskiego - radiową legendę - który tematykę tę zaczął przedstawiać w kompleksowy, rzetelny sposób. Szybko dołączyły do niego Anna Szotkowska i Maria Baliszewska. - To były bardzo szczęśliwe lata dla redakcji muzyki ludowej - wspominała gość rozmowy. 

PRZECZYTAJ >>> Radiowe Centrum Kultury Ludowej świętuje 25 lat istnienia - Maria Baliszewska pisze o historii redakcji RCKL

***

Rozmawiał: Piotr Dorosz

Gość: Maria Baliszewska

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 8.50

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki" w ramach jubileuszu 95-lecia polskiego Radia.

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podsumowanie ćwierćwiecza pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 14:00
Zapraszamy Państwa do udziału w obchodach jubileuszu istnienia RCKL, który przypada 1 kwietnia. We wtorkowych "Źródłach" podsumowaliśmy historię redakcji.
rozwiń zwiń