Biblioteki. "Każdy szuka tu czegoś innego i każdy to coś dla siebie znajdzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 19:00
Do niedawna pojawiały się głosy, które wieszczyły koniec bibliotek. Tymczasem dziś - kiedy książki drożeją, a biblioteki dysponują coraz większymi zbiorami - coraz chętniej je odwiedzamy.
Trwa Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.
Trwa Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.Foto: Shutterstock
  • 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. 
  • Z najnowszych badań Biblioteki Narodowej wynika, że coraz chętniej wypożyczamy książki.
  • Lubimy czytać książki, które polecają nam inni czytelnicy - mówią Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, twórczynie "Książniczek". 
  • Gościnie Czwórki opowiadają także o nowym festiwalu "Hola Hola Literatura", który odbędzie się na Polesiu.

Dane dotyczące czytelnictwa w Polsce publikuje Biblioteka Narodowa. Z najnowszego raportu wynika, że nie tylko więcej osób czyta książki (43 proc.), ale też więcej chodzi do bibliotek (dotyczy to głównie mężczyzn w wieku 25-39 lat). Przyczynił się do niej m.in. wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku.

Książkowe "szeptanki"

- Lubimy czytać książki, które polecają nam inni czytelnicy - mówi Sylwia Stano. - Tzw. "szeptanka" ma dla nas większe znaczenie niż rekomendacje w mediach. Jeśli trafimy w bibliotece na „wyczytany” egzemplarz, to chętniej sięgniemy po tę pozycję, żeby sprawdzić, co tak zainteresowało innych czytelników i czytelniczki.  

Mediateki - biblioteki XXI wieku

Dziś biblioteki to dużo więcej niż miejsca, w których można wypożyczyć książki. Dysponują coraz większymi zbiorami i organizują spotkania z pisarkami i pisarzami. Wykorzystują nowe technologie, zaskakują architekturą i wystrojem wnętrz.

- Biblioteki zamieniają się w mediateki i oferują nie tylko książki. Wiele bibliotek robi własne festiwale, organizuje lokalne święta literatury - dodaje Sylwia Stano. - Dotyczy to nie tylko bibliotek w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach - podkreśla Zofia Karaszewska.

Posłuchaj
21:54 CZWÓRKA Czwórka do piatej - biblioteki 08.05.2024.mp3 Biblioteki - coś więcej niż "dom z książkami" (Czwórka do piątej/Czwórka)

Co ważne, wypożyczaniem książek interesuje się także pokolenie Z. Odwiedzają biblioteki, by wylogować się z wirtualnego świata i trochę wyciszyć. - Każdy szuka tu czegoś innego i każdy to coś dla siebie znajdzie - tłumaczy Karaszewska. - Na tym właśnie polega fenomen bibliotek.

Zobacz także:

Hola Hola Literatura. W lipcu nowy festiwal

Sylwia Stano i Zofia Karaszewska są także pomysłodawczyniami i organizatorkami festynu "Hola Hola Literatura", który w lipcu odbędzie  się we wsi Hola na Polesiu.

- Mamy wspaniały program i fantastycznych goście - zapewniają rozmówczynie Weroniki Puszkar. - Będziemy mówić o źródłach, o tym, co nas karmi, o opowieściach, które nas łączą. Będzie też dużo dzikości, bo Hola leży w otulinie Poleskiego Parku Narodowego, nad Bugiem. To doskonałe miejsce na wakacje.  

W Holi pojawią się m.in. reportażystka Małgorzata Rejmer, autorka opowiadań „Ciężar skóry”, która poprowadzi warsztaty o kobiecości i joginka Julia Hamera, autorka książki „Niech żyje nam”. Na festiwalu zostanie też wręczona nagroda literacka kwartalnika „Ryms”. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Sylwia Stano, Zofia Karaszewska ("Książniczki")

Data emisji: 08.05.2024

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 13:56
Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Urodzony krytyk filmowy". Quentin Tarantino napisał książkę o kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 15:00
Jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów Quentin Tarantino napisał książkę. - "Spekulacje o kinie" to opowieść człowieka, który robi filmy, ale przede wszystkim kocha kino - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
rozwiń zwiń