Milicyjny nurt piosenki i nie tylko. Muzyka PRL-u z każdej strony

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 14:20
– Muzyka powinna korespondować ze światem. Czy świat jest piękny, dobry i poważny? Nie! Świat jest paskudny, zły i groteskowy – mówił w Dwójce dziennikarz Piotr Skwieciński, z którym snuliśmy refleksję nad PRL poprzez utwory okresu Polski Ludowej mówiące o niej z różnych punktów widzenia.
Audio
  • Piotr Skwieciński o muzyce czasów PRL (Wakacje z Mazurkiem/Dwójka)
Piotr Skwieciński
Piotr SkwiecińskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Piotr Skwieciński, publicysta i dawny opozycjonista, opowiadał m.in. o płycie wydanej na 35-lecie MO i SB, które przypadło akurat na okres stanu wojennego. – Pokazuje ona bardzo dobrze, jak te służby chciały się widzieć – powiedział dziennikarz. – Piosenkę pt. "Obywatelska" wyśpiewał tam Adam Zwierz, jeden z czołowych twórców "kołobrzeskiego nurtu polskiego popu", związanego z Festiwalem Pieśni Żołnierskiej w Kołobrzegu – opowiadał gość "Wakacji z Mazurkiem".

Publicysta zwrócił przy tym uwagę, że milicyjny kierunek w sztuce pieśniarskiej był znacznie mniej rozpowszechniony niż ten wojskowy. O ile bowiem współpraca z wojskiem w okresie PRL była w pewien sposób etycznie neutralna, to na milicję patrzono surowszym okiem. – Były jednak także festiwale pieśni milicyjnej – dodał Piotr Skwieciński. – Wprawdzie mniej nagłaśniane, ale zauważano je, czego dowodem jest jedna ze scen w filmie "Miś", w którym gościmy w kuluarach i na scenie takiej imprezy – przypomniał.

O wielu innych nurtach polskiej piosenki - buntowniczym, rozrywkowym i poetyckim - w nagraniu audycji, którą prowadził Robert Mazurek.

mc/mp

Zobacz więcej na temat: MUZYKA PRL
Czytaj także

Jan Pospieszalski: do telewizji trafiłem w 1994 roku dzięki ekscesom Jana Borysewicza

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 19:00
- Po słynnej aferze odwołano koncert Voo Voo na Stadionie Śląskim. Pojechaliśmy do Opola, gdzie debiutowała Justyna Steczkowska.Tam poznałem Andrzeja Horubałę, szefa telewizyjnej rozrywki, który zaproponował mi skomponowanie czołówki do nowego programu... - wspominał początki swoich związków z mediami gość Roberta Mazurka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lejb Fogelman: chcę napisać coś w rodzaju żydowskiego "100 lat samotności”

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 21:04
- Rolę Macondo, będzie odgrywał Pułtusk, bo stamtąd pochodzą moi rodzice - mówił w Dwójce jeden z najbarwniejszych reprezentantów świata prawniczego, erudyta i mecenas sztuki, który z rękawa sypie anegdotami ze spotkań z Włodzimierzem Wysockim, Jimim Hendrixem czy Hajle Sellasjem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Redbad Klynstra: nie rozumiem łatki "Moher z Amsterdamu"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 19:00
Urodził się w Holandii, ale od 1989 roku na stałe mieszka w Polsce. Aktor i reżyser, który w swojej pracy często polega na intuicji. - Nie lubię odgrywać gotowych postaci, ciekawsze jest ich budowanie przy widzach - wyznał w Dwójce Redbad Klynstra.
rozwiń zwiń