X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Historia przyjaźni polsko - radzieckiej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 07:00
Jaki był zakres politycznej i gospodarczej zależności Polski od sowieckiej Rosji?
Audio

Ukazała się "Historia dyplomacji polskiej" dotycząca okresu PRL.

O moskiewskiej kurateli nad władcami Polski Ludowej napisali m.in. Wojciech Materski, Piotr Madajczyk i Andrzej Paczkowski.

Zdaniem prof. Wojciecha Materskiego, podstawowym problemem, który dotyczy polskiej dyplomacji z okresu 1945-1989, jest polityczna i gospodarcza zależność Polski od sowieckiej Rosji. W tym czasie bowiem to w Moskwie był ośrodek kierowniczy, który wyznaczał strategię, a niejednokrotnie zadania praktyczne dyplomacji Polski "lubelskiej", a następnie PRL.

POSŁUCHAJ RELACJI POLSKIEGO RADIA Z WIZYTY GOMUŁKI W MOSKWIE W 1956 ROKU. TOWARZYSZ WIESŁAW WYZNAJE MIŁOŚĆ DO ZWIĄZKU RADZECKIEGO.

Przyjaźń polsko - radziecka

 

W książce znajduje się 12 szkiców, m.in. "Lubelska alternatywa dla rządu RP na wychodźstwie", "Dyplomacja polska wobec zimnowojennego podziału świata", "Dyplomacja czasów kryzysu (1980-1989)".

Na ponad 1100 stronach książki historycy tacy jak prof. Jacek Tebinka, prof. Piotr Madajczyk, prof. Andrzej Paczkowski, omawiają między innymi kulisy powstania - kontrolowanego przez Stalina - Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, problem granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz stosunków z RFN, kwestie integracji gospodarczej krajów socjalistycznych, a także trudności dyplomacji PRL po wyborze Karola Wojtyły na papieża.

Prof. Wojciecha Majerskiego podkreśla, że autorom towarzyszyły podstawowe pytania dotyczące moskiewskiej kurateli nad rządami PRL.

- Czy można mówić o dyplomacji państwa nie w pełni suwerennego, a jeśli można mówić to na ile? Czy można różnicować okresy jeśli chodzi o historię tej dyplomacji? Czy można śledzić jej możliwości i na czym one polegały na przykład w drugiej połowie lat 40., w pierwszej połowie lat 50., po XX Zjeździe KPZR w 1956 roku? Jak to wyglądało za późnego Gomułki, a jak za Gierka, a potem w okresie stanu wojennego?" - zastanawiał się historyk.

POSŁUCHAJ RELACJI POLSKIEGO RADIA Z WIZYTY BREŻNIEWA W WARSZAWIE.

Breżniew w Warszawie

 

Publikację pozytywnie ocenił obecny na prezentacji były minister spraw zagranicznych prof. Adam Daniel Rotfeld. "Trzeba powiedzieć, że tę książkę się czyta z ogromnym zainteresowaniem, miejscami jest ona frapująca. A trzeba pamiętać, że niezwykle trudno jest pisać historię o czasach, kiedy uczestnicy wydarzeń jeszcze żyją" – podkreśla dyplomata.

Czytaj także

Marszałek Spychalski odwiedza bratnią Mongolię

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2008 09:15
Marszałek Spychalski odwiedza bratnią Mongolię
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tym, jak Gomułka Władysław do Moskwy jechał...

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 09:15
O tym, jak Gomułka Władysław do Moskwy jechał...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery pory Gierka

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 10:00
Moda, życie codzienne, oficjalne festiwale i uroczystości, fiat dla każdego. To trzeba zobaczyć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka przyjaźń polsko-radziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 09:15
Wizyta Leonida Breżniewa w Polsce w 1965 roku.
rozwiń zwiń