Historia

Włochy. Odzyskano ponad 200 eksponatów archeologicznych wywiezionych nielegalnie do USA

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 05:40
201 eksponatów archeologicznych wróciło do Włoch z USA, gdzie w różnych kolekcjach, także prywatnych, znaleźli je karabinierzy ze specjalnej komórki do spraw ochrony dóbr kultury. Wartość zaprezentowanych w czwartek w Rzymie przedmiotów oszacowano na 10 milionów euro.
Koloseum w Rzymie
Koloseum w RzymieFoto: Shutterstock/prochasson frederic

Eksponaty, między innymi z czasów Etrusków z VII wieku przed naszą erą, marmurowe rzeźby, dzieła sztuki z terakoty, wazy i amfory, srebrne monety zostały nielegalnie wywiezione do Stanów Zjednoczonych w minionych dekadach i sprzedane handlarzom przez międzynarodowych przemytników.

Przedmioty te trafiały na aukcje, do galerii i prywatnych domów. W połowie grudnia zostały przekazane stronie włoskiej przez prokuratura z nowojorskiego Manhattanu. Z władzami Włoch współpracowało w odzyskiwaniu eksponatów amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

-To zabytki, które odwołują się do naszej cywilizacji z przeszłości; mają nie tylko wartość ekonomiczną, ale także wielką wartość artystyczną - oświadczył dowódca karabinierów Roberto Riccardi.

Obecny na prezentacji dóbr minister kultury Włoch Dario Franceschini powiedział: "Odzyskujemy absolutnie nadzwyczajne arcydzieła".

- Muszą one wrócić do miejsc swego pochodzenia, a nie do jednego muzeum" - dodał.

PAP/sw/ap/bm

Czytaj także

"Absolutnie wyjątkowe odkrycie". W Pompejach znaleziono szczątki ofiar Wezuwiusza

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 16:01
W Pompejach znaleziono skamieniałe szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza - podała w sobotę agencja Ansa. Są na tyle dobrze zachowane, że można było ustalić, iż chodzi o 40-letniego mężczyznę w ciepłym płaszczu i jego młodego niewolnika w tunice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto prawdopodobnie najstarszy znany w Europie pochówek dziewczynki w wieku niemowlęcym. Ma 10 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 05:40
Pochowano ją w jaskini na terenie obecnych Włoch tuż po epoce lodowcowej. Społeczność łowców-zbieraczy złożyła dziecko do grobu z bogatym zestawem cennych paciorków i wisiorków oraz szponem orła, sygnalizując w ten sposób swój smutek. - To pokazuje, że nawet najmłodsze członkinie grupy były uznawane za pełnoprawne osoby w społeczeństwie - oceniają autorzy badań. 
rozwiń zwiń