X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wilhelm Mach. Pisarz rozdarty

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 05:40
2 lipca 1965 roku, zmarł w Warszawie pisarz i krytyk literacki, Wilhelm Mach. W swojej twórczości zajmował się głównie problematyką psychologiczną i przemianami moralnymi w życiu i świadomości polskiej wsi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wilhelm Mach urodził się we wsi Kamionka koło Ropczyc w rodzinie chłopskiej jako syn Wincentego Macha i Apolonii z Białków. Po ukończeniu szkoły powszechnej i gimnazjum w Ropczycach, kontynuował edukację w Dębicy.

- Wychowałem się na wsi i jest to dla mnie ważne. Lubię się w ten świat zagłębiać, lubię o nim pisać, mimo że stałem się człowiekiem miasta - mówił Wilhelm Mach w audycji Tadeusza Drewnowskiego w Polskim Radiu w 1964 roku.

Posłuchaj
12:29 rozmowa tadeusza drewnowskiego z wilhelmem machem___arch d 26_tr_4-4_9990381194759c5[00].mp3 "Rozmowa Tadeusza Drewnowskiego z Wilhelmem Machem". Audycja z cyklu "Zbiorowa taśma autorów 20 - lecia". (PR, 7.04.1964) 

Po zdaniu matury w 1936 roku przez dwa lata studiował w Państwowym Pedagogium w Krakowie. Następnie po odbyciu rocznej służby wojskowej we wrześniu 1939 roku ukończył szkołę podchorążych piechoty. W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku walczył w 6. Dywizji Piechoty Armii "Kraków". Okres okupacji spędził u siostry Bronisławy na wsi oraz w Krakowie, gdzie wykładał na konspiracyjnych kompletach.

Lata powojenne

W 1945 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył po dwóch latach. Jako prozaik zadebiutował opowiadaniem "Rdza" opublikowanym w 1945 roku w tygodniku "Odrodzenie". Od tego też roku przez kolejnych 5 lat współpracował z redakcją miesięcznika "Twórczość" w Krakowie, w którym publikował opowiadania i recenzje literackie.

W latach 1947 - 1948 przebywał na stypendium rządu francuskiego w Paryżu. W 1950 roku przeniósł się do Warszawy. Tutaj pracował jako redaktor tygodnika "Nowa kultura". Następnie został kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kamera". Przez cały czas publikował kolejne utwory prozatorskie: "Jaworowy dom" (1954), "Życie duże i małe" (1959), "Góry nad czarnym morzem" (1961) oraz "Agnieszka, córka Kolumba" (1964).

Twórczość Macha

Jego utworom często zarzucano niejednorodność stylistyczną i tematyczną. Autor na przemian poruszał mroczne i jasne strony ludzkiej egzystencji, czy przeplatał losy bohaterów z różnych grup społecznych. Niektórzy krytycy zarzucali jego twórczości pewien ton awangardowy. 

- Nie zgadzam się, że w mojej twórczości są rysy eksperymentalne. To, że pojawiają się różne tematy i różne języki i style wypowiedzi, to jest po prostu wynik tego, że ja znam wielu ludzi z wielu miejsc i z zupełnie różnych grup społecznych - mówił Wilhelm Mach w audycji Polskiego Radia - więc moja różnorodność pisarska to po prostu przejaw demokratyzmu moich kontaktów z ludźmi.

Skrywana natura

Wilhelm Mach miał tendencję do wyczerpujących autoanaliz psychologicznych. W takich chwilach ratunek znajdował w kontakcie z odbiorcami swoich książek.

- Gdy jestem bardzo udręczony swoimi osobistymi problemami, dużą ulgę przynosi mi kontakt z czytelnikami. Wtedy czuję, że nie jestem sam ze sobą i swoimi, dziwnymi może, problemami - mówił Wilhelm Mach w audycji Polskiego Radia.

Wspomniane problemy mogą także dotyczyć homoseksualnej orientacji pisarza, która, jako w tamtych czasach piętnowana, była powodem jego wieloletnich cierpień osobistych. Homoseksualizm Macha, jak twierdził Marek Nowakowski, stanowi też istotny klucz interpretacyjny do jego twórczości. Nowakowski wskazywał na tę tematykę jako ukrytą zwłaszcza w dziele "Góry nad czarnym morzem".

Najprawdopodobniej "nagła śmierć" Wilhelma Macha w 1965 roku, jak oficjalnie określano jego samobójstwo, również jest wynikiem rozdarcia pisarza w życiu osobistym, który pragnąc prawdziwego i odwzajemnionego uczucia ciągle spotykał się jedynie z odrzuceniem a niekiedy i z cynicznym wykorzystywaniem jego skłonności.

az

Czytaj także

Poczytnik. Twórczość Melchiora Wańkowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 23:50
W audycji "Poczytnik" na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń rozmawiali o twórczości Melchiora Wańkowicza, mistrza opowieści reportażowej, łączącej relację o faktach z fikcją literacką i gawędą. Twórcy takich dzieł jak "Bitwa o Monte Cassino", czy "Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Konwicki. Pisarz i "czuły prześmiewca" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 05:45
Znakomity prozaik, scenarzysta i reżyser, autor m.in. książki "Mała Apokalipsa" i filmu "Ostatni dzień lata". Tadeusz Konwicki urodził się 95 lat temu, 22 czerwca 1926 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 05:49
120 lat temu urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Do widzenia, do jutra" - miłość w cieniu żelaznej kurtyny

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 05:45
25 maja 1960 roku miała miejsce premiera filmu "Do widzenia, do jutra" w reżyserii Janusza Morgensterna. Ze swoją muzyką zadebiutował na dużym ekranie Krzysztof Komeda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kijowski. Intelektualny prowokator

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 05:40
29 czerwca 1985 roku, w Warszawie zmarł prozaik, eseista, krytyk literacki i scenarzysta filmowy, Andrzej Kijowski. Nie zostawił po sobie dzieła, która można by nazwać jego opus magnum, które jest summą jego dokonań twórczych.  Należy jednak do tych rzadkich intelektualistów, którzy zdołali odcisnąć swoje piętno w bardzo wielu dziedzinach, jakimi się zajmowali.
rozwiń zwiń