X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poczytnik. Twórczość Melchiora Wańkowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 23:50
W audycji "Poczytnik" na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń rozmawiali o twórczości Melchiora Wańkowicza, mistrza opowieści reportażowej, łączącej relację o faktach z fikcją literacką i gawędą. Twórcy takich dzieł jak "Bitwa o Monte Cassino", czy "Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair".
Audio
  • 07.10.18 Poczytnik. Twórczość Melchiora Wańkowicza
Warszawa 1963. Melchior Wańkowicz, pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta, w swoim mieszkaniu na Mokotowie przy ul. Puławskiej 10 m.
Warszawa 1963. Melchior Wańkowicz, pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta, w swoim mieszkaniu na Mokotowie przy ul. Puławskiej 10 m. Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Historia twórcy

Melchior Wańkowicz Urodził się 10 stycznia 1892 w Kałużycach (dzisiejsza Białoruś). Pierwsze zbiory reportaży i wspomnień opublikował w okresie międzywojennym, w zbiorach: "W kościołach Meksyku", "Szczenięce lata", "Na tropach Smętka". Podczas II wojny światowej był korespondentem wojennym przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Dwa tygodnie bitwy pod Monte Cassino spędził na pierwszej linii frontu, chcąc osobiście uczestniczyć w przeżyciach walczących żołnierzy. Wydarzenia z maja 1944 roku opisał w swojej najbardziej znanej książce "Bitwa o Monte Cassino".

Zaraz po wojnie nie wrócił do Polski. Mieszkał w 17 krajach. Podróżował po Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Z emigracji wrócił dopiero po 20 latach w 1958 roku. Na pierwszy odczyt pisarza w Sali Kongresowej w Warszawie zabrakło biletów.

W 1964 roku Wańkowicz podpisał "List 34", adresowany do ówczesnych władz PRL i zawierający protest przeciwko polityce kulturalnej państwa. Po tym zdarzeniu władze rozpoczęły nagonkę na pisarza. Oskarżono go o to, że przekazuje za granicę materiały godzące w Polskę i współpracuje z Radiem Wolna Europa. Zmarł 10 września 1974 roku.

Dzieła wirtuoza

- Melchior Wańkowicz pisarz sprawy polskiej, który chyba jak nikt inny opisywał dramat naszego narodu w okresie drugiej wojny światowej. W zasadzie w każdej jego książce znajdują się elementy nawiązujące do wojennych czasów. Szczególną uwagę zwraca jednak tutaj epopeja "Bitwa o Monte Cassino", książka wyjątkowa mająca swoją własną niesłychanie ciekawą historię - mówił Krzysztof Masłoń

- "Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair", jest to książka niezwykle ważna dla polskich czytelników. Jedno z pierwszych świadectw okrucieństwa sowietów wobec Polaków podczas drugiej wojny światowej. Wańkowicz, który osobiście nie przeżył tych strasznych wydarzeń zaskoczył tym, że potrafił w niezwykle sugestywny i zapadający w pamięć sposób ująć w słowa los naszych Kresowian - zauważył Tomasz Zapert. Gospodarz programu dodał, że "świadczy to o jego wirtuozerii literackiej".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.

Polskie Radio 24/jp

____________________

Data emisji: 07.10.18

Godzina emisji: 23:06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ślady Melchiora Wańkowicza na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 14:00
Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Wańkowicza, wspominała rozmowy z pisarzem o jego dzieciństwie i całych zimach spędzanych w domu, bez możliwości wyjścia na dwór. - Babki wszystkie mówiły, że on się przeziębi. On się nie rozczulał, on był zły. Mówił, jaki cud, że z tego wyszedł i mógł zapanować nad własnym życiem i że tak się dzieci nie chowa - opowiadała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Literackie m.st. Warszawy rozdana

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 12:02
W minioną środę, podczas gali wręczenia Nagród Literackich m. st. Warszawy za całokształt twórczości uhonorowano Ernesta Brylla. Urodzony w 1935 roku poeta, autor tekstów, krytyk filmowy i dyplomata na swoim koncie ma już liczne nagrody, m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Kto jeszcze został doceniony podczas tegorocznego wydarzenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poczytnik". Biografia Tomasza Wójcika ps. Tarzan

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 11:24
Z jednej strony był wybitnym żołnierzem naszej historii XX wieku - podczas okupacji, zabił najwyższego rangą oficera niemieckiego, generała Kurta Rennera. Z drugiej strony - doprowadził do zagłady  blisko czterdziestoosobowego oddziału, bo nie wykonał rozkazu swego dowódcy „Nurta”. O postaci Tomasza Wójcika, żołnierza wyklętego, którego losy opisane są w książce Andrzeja Nowaka-Arczewskiego "Pseudonim Tarzan", mówili w audycji Poczytnik Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń