X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Pierwsze było francuskie Lourdes, 20 lat później Matka Boska objawiła się w Gietrzwałdzie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 05:40
Objawienia gietrzwałdzkie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boska ukazała się 160 razy. Nigdzie indziej na świecie objawienia nie powtarzały się tak często.  
Uroczysta procesja z okazji 140. rocznicy objawień maryjnych w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie, 2017
Uroczysta procesja z okazji 140. rocznicy objawień maryjnych w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie, 2017Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

16 września 1877 roku miało miejsce ostatnie objawienie się Matki Boskiej w Gietrzwałdzie na Warmii.

Gietrzwałd - położony między Ostródą a Olsztynem - był zawsze ostoją polskości. Rozgłos uzyskał w roku 1877, kiedy na przykościelnym klonie zaczęła się objawiać Matka Boska.

Początek objawień

Pierwszą wizjonerką była trzynastoletnia Justyna Szafryńska. To ona, wracając z mamą po zdanym egzaminie przygotowującym do I komunii św., doznała objawienia. Był 27 czerwca 1877 roku. Trzy dni później Matka Boska ukazała się dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej (obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny).

Obie dziewczynki pochodziły z niezamożnych rodzin, obie twierdziły, że Maryja przemawia do nich po polsku. W tamtym okresie nasz język był na terenach Prus, w tym Warmii, zakazany. Uznano to za znak. W "Gazecie Olsztyńskiej" napisano wówczas: "Jeśli Matka Boska przemówiła w języku polskim do dzieci, jeśli moce niebieskie nie gardzą tym językiem, jakże my, ludzki, szary proch możemy się wstydzić polskości".

Historia ks. Brzozowskiego

Kościół katolicki uznał to miejsce za cudami słynące, a Gietrzwałd stał się licznych pielgrzymek ze wszystkich trzech zaborów.

O objawieniach gietrzwałdzkich, historii tutejszego kościoła, walce o polskość opowiadał w reportażu Bożeny Sarnowskiej ks. Jan Brzozowski, który przez wiele lat był przeorem sanktuarium.

- Do Gietrzwałdu przybyłem w 1965 roku, zaraz po nowicjacie - wspominał. - Nie znałem wcześniej tego miejsca. Przybyłem jako młody kleryk i wtedy rzuciło mi się w oczy coś, o czym wspominam niemal w każdym kazaniu, mianowicie przy ołtarzu głównym zauważyłem posadzkę z cegły klinkierowej. Każdy z nas wie, jak jest ona twarda i na tej posadzce zobaczyłem wyżłobione ludzkimi kolanami ślady. Pomyślałem sobie wtedy: Boże, jaka musi być wielka wiara tego ludu, który pielgrzymuje do tego miejsca.


Posłuchaj
29:38 Gietrzwałd - aud. Bożeny Sarnowskiej.mp3 "Krajobraz z Madonną" - wizyta w Gietrzwałdzie, miejscu jedynych uznanych przez kościół objawień maryjnych, historia sanktuarium, walka o polskość w czasie zaboru pruskiego - aud. Bożeny Sarnowskiej (15.08.2002)

 

Ostoja polskości

Objawienia gietrzwałdzkie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boska ukazała się 160 razy. Nigdzie indziej na świecie objawienia nie powtarzały się tak często.  

Proboszczem parafii był wtedy Niemiec z pochodzenia - ks. Augustyn Weichsel. Był świadkiem wydarzeń, które na lata zmieniły oblicze religijne Warmii.

- Nie zbagatelizował tego, co się wydarzyło – opowiadał ks. Brzozowski. - Był przekonany, że to są prawdziwe objawienia, był szczęśliwy, a jednocześnie przerażony i przestraszony, ponieważ w tym czasie postępowała germanizacja tych terenów. Wielu księży zostało uwięzionych.

Miejsce kultu

Sam ks. Augustyn Weischel, gdy po objawieniach do Gietrzwałdu zaczęli przybywać pielgrzymi, nie tylko z Warmii, ale i z całej Polski, był wielokrotnie karany grzywnami przez władze pruskie. Oskarżano go, że akceptując objawienia, dopuszczając polskich księży do głoszenia kazań w kościele, przyczynia się do rozkwitu polskości.

Dziś przybywa do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie ok. miliona pielgrzymów rocznie. Jest to jedyne w Polsce miejsce objawień zatwierdzone dekretem kościelnym. - Mamy częściowo opisane cudowne uzdrowienia, potwierdzone przez specjalną komisję lekarską - mówił w audycji ks. Jan Brzozowski.

bs

Czytaj także

Faustyna Kowalska. Miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 05:40
18 kwietnia 1993 roku papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej, zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Kanonizacja odbyła się siedem lat później, 30 kwietnia 2000 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Objawienia - boska interwencja czy masowa histeria

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 06:00
Tysiące osób na przestrzeni wieków utrzymywały, że doznały objawienia Matki Bożej. Kościół katolicki bada doniesienia o wizjach docierające ze wszystkich kontynentów. Często zawierają one ostrzeżenia i przepowiednie apokaliptycznej przyszłości. Tylko nieliczne objawienia uznano za autentyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fatima - wielka tajemnica przekazana dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 06:00
Wizje, jakich w 1917 roku zdaniem Kościoła dostąpiło troje dzieci z portugalskiej wsi, zawierają zapowiedź przyszłych wydarzeń świata i chrześcijaństwa. Zdaniem papieża seniora Benedykta XVI przesłanie objawień jeszcze się nie wypełniło.
rozwiń zwiń