X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Faustyna Kowalska. Miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 05:40
 82 lata temu, w 1938 roku zmarła Maria Helena Kowalska, która do historii przeszła pod zakonnym imieniem Faustyny Kowalskiej, święta i najsłynniejsza polska mistyczka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Bednarski

Jest jedną z najbardziej popularnych świętych naszych czasów. Do jej relikwii znajdujących się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pielgrzymują wierni ze wszystkich kontynentów.

Do Zgromadzenia Sióstr Matki Boskiej Bożego Miłosierdzia wstąpiła w 1925 roku w Warszawie. Śluby wieczyste złożyła 1 maja 1933 roku w Krakowie. W ciągu służby zakonnej wyjeżdżała do innych domów zgromadzenia. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Ostatnie dwa lata swojego życia spędziła w krakowskich Łagiewnikach i tam zmarła 5 października 1938 roku.

22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska miała pierwsze objawienie Chrystusa. Według spisanego przez nią "Dzienniczka" miała wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem: "Jezu, ufam Tobie".

Najważniejsze objawienia

Niemal wszystkie miejsca, w których przebywała św. Faustyna, łączą się z objawieniami, ale są trzy miejsca, które wiążą się z jej posłannictwem. Do tych miejsc należy Płock, Wilno i Kraków. To właśnie w Płocku 22 lutego 1931 roku miało miejsce pierwsze objawienie obrazu Jezusa Miłosiernego. Obraz według objawienia św. Faustyny został namalowany w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 roku. Artysta opierał się na wskazówkach św. Faustyny.

Kolejne widzenie, podczas którego Jezus podyktował św. Faustynie modlitwę zwaną Koronką do Miłosierdzia Bożego, miało miejsce w Wilnie w 1935 roku. Objawienie w Krakowie dotyczyło tej formy kultu Miłosierdzia Bożego, którą nazywa się Godziną Miłosierdzia. Faustyna Kowalska miała też inne objawienia, które opisane są w jej "Dzienniczku", który swego czasu był najczęściej tłumaczonym na inne języki świata dziełem napisanym po polsku.

Życie z pozoru zwyczajne

- Życie siostry Faustyny na zewnątrz było bardzo zwyczajne, każdy dzień był właściwie taki sam, była ogrodniczką, kucharką, a w ostatnim roku życia na tyle, na ile pozwalało jej zdrowie, pełniła obowiązki furtianki - mówiła siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Boskiej Bożego Miłosierdzia w audycji Jerzego Swalskiego.


Posłuchaj
19:08 nowa polska święta - siostra faustyna____728_00_ii.mp3 Audycja Jerzego Swalskiego o świętej Faustynie Kowalskiej. (PR, 5.05.2000)

 

Pod tą zwyczajnością kryło się niezwykłe życie wewnętrzne. Siostra Faustyna miała wiele niezwykłych darów, w tym: dar kontemplacji, głębokiego wnikania w tajemnicę Miłosierdzia Bożego; dar ukrytych stygmatów; dar bilokacji, który polegał na tym, że zakonnica potrafiła przebywać w dwóch miejscach równocześnie, np. była w swojej celi i równocześnie przy jakimś człowieku umierającym w miejscu odległym o kilkadziesiąt kilometrów; dar, który otrzymywali tylko najwięksi święci – dar mistycznych zrękowin i zaślubin.

Święta znana na całym świecie

Teologowie zgodnie zaliczają Faustynę Kowalską do grona najwybitniejszych mistyków w dziejach historii Kościoła. Jest jedną z najbardziej znanych postaci w historii XX stulecia.

- Pielgrzymi czasem mówią, że nie wiedzą, gdzie na mapie jest Polska, ale wiedzą, że z Polski pochodzi Jan Paweł II i Faustyna Kowalska – mówi siostra Elżbieta Siepak.


Posłuchaj
19:08 nowa polska święta - siostra faustyna____728_00_ii.mp3 Audycja Jerzego Swalskiego o świętej Faustynie Kowalskiej. (PR, 5.05.2000)

 

Faustyna Kowalska została kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Podczas kanonizacji ojciec święty ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Faustyna Kowalska - święta, która zdobyła amerykańskie kina

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 07:00
Film Michała Kondrata "Miłość i miłosierdzie" okazał się hitem i trafił na drugie miejsce amerykańskiego box office. Kim była polska święta, która zdobyła serca publiczności?
rozwiń zwiń