X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Marianna Popiełuszko – matka błogosławionego księdza Jerzego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 05:45
Była prostą, ale mądrą kobietą, która wychowała błogosławionego Kościoła katolickiego. – Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika – mówiła w reportażu Polskiego Radia z 1996 roku.
Marianna Popiełuszko przy grobie swojego syna, księdza Jerzego Popiełuszki, 23 kwietnia 2009
Marianna Popiełuszko przy grobie swojego syna, księdza Jerzego Popiełuszki, 23 kwietnia 2009Foto: Tomasz Gzell/PAP

Siedem lat temu, 19 listopada 2013 roku zmarła Marianna Popiełuszko. Jej synem był błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio24.pl na stronie www.popieluszko.polskieradio24.pl

Zwykła kobieta

Z pozoru nie wyróżniała się spośród wielu podobnych kobiet w jej wieku. Większość życia spędziła w swoich rodzinnych okolicach w gminie Suchowola i prowadziła skromne życie, poświęcając się wychowaniu dzieci i pracy w gospodarstwie rolnym.


Posłuchaj
12:53 11.09.17 popiel.mp3 - Marianna mówiła, że silnie wierzy, że to, co się stało, nie było scenariuszem pisanym ludzką ręką - dr Milena Kindziuk, autorka książki "Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko", opowiada o matce księdza Jerzego. (PR, 11.09.2017)

 

W rozmowie z autorką swojej biografii, dr Mileną Kindziuk, jako swój rok urodzenia podała 1920, chociaż niektóre źródła piszą o 1910 roku. W księdze metrykalnej parafii w Suchowoli przy adnotacji o Mariannie Popiełuszko widnieje jednak data chrztu 14 listopada 1920 roku.

W 1942 roku, jeszcze jako Marianna Gniedziejko, poślubiła Władysława Popiełuszkę, z którym miała trójkę dzieci. Jerzy Popiełuszko (urodzony jako Alfons) był najmłodszym z nich. To właśnie wychowanie było fundamentem jego wiary.

– Z całą pewnością księdza Jerzego Popiełuszkę uformował dom rodzinny, przede wszystkim matka Marianna. Była prostą, ale jednocześnie bardzo mądrą kobietą o niezłomnej wierze  dr Milena Kindziuk powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Posłuchaj i zobacz rozmowę z dr Mileną Kindziuk o dzieciństwie księdza Jerzego Popiełuszki.

Matka błogosławionego kapłana

Jerzy Popiełuszko pod wpływem wyniesionej z domu gorliwej wiary postanowił wstąpić do seminarium. Marianna była bardzo zadowolona z tej decyzji, ale wybór drogi duchownego ograniczył utrzymywanie kontaktu z rodziną zamieszkującą podlaskie Okopy.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie miał wielu okazji do odwiedzin w rodzinnych stronach. Jedną z zastępczych form kontaktu był list dźwiękowy od rodziców, który został dostarczony księdzu Jerzemu przez przyjaciół.

– Synu, pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna – zaczyna Marianna Popiełuszko. Na potwierdzenie jej słów w tle rozlega się głośne beczenie owiec. – A teraz chcę ci podziękować za wdzięczność twego serca i tych ludzi, którzy do mnie przybyli, za kwiaty, za życzenia, za miłe serce i spojrzenia – słyszymy w nagraniu.

Taka forma listu nie była przypadkowa. Jak wspominał biograf księdza Jerzego, ksiądz Jan Sochoń, przyszły błogosławiony już od najmłodszych lat interesował się motoryzacją, fotografią i nowinkami ze świata techniki.

Posłuchaj
01:21 rodzina i zwierzyna List dźwiękowy do księdza Jerzego Popiełuszki z nagraniem głosu rodziców, wykorzystany w reportażu "Oszukani" Janiny Jankowskiej z 1985 roku.

 

W 1982 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko zaczął celebrować msze za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, które odbywały się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Przyciągały wiernych z całej Polski, a ksiądz Jerzy nauczał na nich, że konieczności zwalczania zła dobrem. Marianna Popiełuszko wraz z mężem często przyjeżdżała do Warszawy, aby w nich uczestniczyć.

Depozytariuszka dziedzictwa księdza Jerzego

Po śmierci syna starała się pielęgnować pamięć o męczenniku. Pojawiała się na uroczystościach upamiętniających księdza Jerzego Popiełuszkę oraz uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą.

6 czerwca 2010 roku uczestniczyła we mszy beatyfikacyjnej księdza Jerzego Popiełuszki i poprowadziła cząstkę różańca odmówionego przed nabożeństwem.

– Był prorokiem dla Polaków, wyprawionym przez Boga – mówiła Marianna Popiełuszko w reportażu Polskiego Radia z 1996 roku. – Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika, a ja pokutuję razem z nim.

Posłuchaj
01:08 Marianna Popiełuszko 1996.mp3 – Ksiądz Jerzy był prorokiem dla Polaków, wyprawionym przez Boga – Marianna Popiełuszko o swoim synu w reportażu Beaty Kukiel. (PR, 1.11.1996)

 

sa/mc/IAR

Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". 37. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 06:00
19 października 1984 roku funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła katolickiego, uprowadzili, a potem zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

35 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
W tych dniach przeżywamy 35. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jaka była jego rola i co znaczy jego postać w najnowszej historii Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb ks. J. Popiełuszki. Wielka manifestacja antykomunistyczna

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 06:00
3 listopada 1984 roku odbył się pogrzeb ks. Jerzego. Władze komunistyczne nalegały, żeby pochować go w rodzinnej parafii, Suchowoli pod Dąbrową Białostocką. Jednak duszpasterza ludzi pracy pochowano w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. 
rozwiń zwiń