35 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
35 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i kościół p.w. św. Stanisława Kostki w WarszawieFoto: NAC/Archiwum Grażyny Rutowskiej

W tych dniach przeżywamy 35. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jaka była jego rola i co znaczy jego postać w najnowszej historii Polski?

Posłuchaj

Jak żywa jest pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce 35 lat po jego śmierci? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Każdego roku, poświęcone bł. ks. Popiełuszce sanktuarium na warszawskim Żoliborzu, przyciąga rzesze pielgrzymów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Co sprawia, że jego postać fascynuje tak wiele osób, które nie pamiętają stanu wojennego, nie znają komunistycznych realiów, a nawet nie mają nic wspólnego z naszym krajem?


35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Serwis specjalny
Popiełuszko 1200.jpg

– Podobnie jak bardzo wielu innych Polaków, ja również chciałem być blisko kościoła pw. św Stanisława Kostki. Pamiętam przetaczające się tam tłumy ludzi, którzy zachowywali się podobnie jak ja – poza modlitwą i pewnego rodzaju niestabilnością uczuciową. Wszyscy byliśmy w nerwach, ale zjawisko, które mnie wtedy szczególnie uderzyło, to niezwykła podniosłość tej chwili. Przede wszystkim, pamiętam jednak pogrzeb. To był moment, w którym byliśmy tam, jako Polacy, zjednoczeni. Wiem, że może to zabrzmieć nierozsądnie, ale nie wyobrażałem sobie wówczas, że ktoś może naruszyć ten moment jednoznacznej demonstracji wiary w tym miejscu – mówi historyk prof. Jan Żaryn.

– Kiedy trafiłem do kościoła św Stanisława Kostki i zacząłem pracować w pokoju, w którym ks. Popiełuszko mieszkał przez ostatnie lata, starałem się zrozumieć tego człowieka. Nie jako błogosławionego, człowieka historii, bohatera, ale samotnego człowieka, który przeżywa swoje życie. Mając pewne dane wiedziałem o czymś. Możliwe, że nawet lepiej, że nie pamiętam tych czasów, bo mam większy dystans. Po dwóch latach sądzę, że zbliżam się z każdym krokiem do progu tajemnicy, choć wiele mi wciąż zostało. Rozumiem za to, jak ważna jest to dla współczesności historia – dodaje Paweł Kęska.

Czy pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce i okolicznościach jego śmierci jest żywa wśród najmłodszego pokolenia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Jan Żaryn (historyk, zajmujący się w szczególności historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, historią obozu narodowego oraz dziejami emigracji politycznej po 1945, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych), Paweł Kęska (teolog, historyk sztuki, absolwent Europejskiej Akademii Fotografii. Producent, wydawca i dziennikarz radiowy)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji: 21.11

ml

Polecane