X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

35 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
W tych dniach przeżywamy 35. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jaka była jego rola i co znaczy jego postać w najnowszej historii Polski?
Audio
  • Jak żywa jest pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce 35 lat po jego śmierci? (Klub Trójki)
Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i kościół p.w. św. Stanisława Kostki w Warszawie
Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i kościół p.w. św. Stanisława Kostki w WarszawieFoto: NAC/Archiwum Grażyny Rutowskiej

Każdego roku, poświęcone bł. ks. Popiełuszce sanktuarium na warszawskim Żoliborzu, przyciąga rzesze pielgrzymów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Co sprawia, że jego postać fascynuje tak wiele osób, które nie pamiętają stanu wojennego, nie znają komunistycznych realiów, a nawet nie mają nic wspólnego z naszym krajem?


35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Serwis specjalny
Popiełuszko 1200.jpg

– Podobnie jak bardzo wielu innych Polaków, ja również chciałem być blisko kościoła pw. św Stanisława Kostki. Pamiętam przetaczające się tam tłumy ludzi, którzy zachowywali się podobnie jak ja – poza modlitwą i pewnego rodzaju niestabilnością uczuciową. Wszyscy byliśmy w nerwach, ale zjawisko, które mnie wtedy szczególnie uderzyło, to niezwykła podniosłość tej chwili. Przede wszystkim, pamiętam jednak pogrzeb. To był moment, w którym byliśmy tam, jako Polacy, zjednoczeni. Wiem, że może to zabrzmieć nierozsądnie, ale nie wyobrażałem sobie wówczas, że ktoś może naruszyć ten moment jednoznacznej demonstracji wiary w tym miejscu – mówi historyk prof. Jan Żaryn.

– Kiedy trafiłem do kościoła św Stanisława Kostki i zacząłem pracować w pokoju, w którym ks. Popiełuszko mieszkał przez ostatnie lata, starałem się zrozumieć tego człowieka. Nie jako błogosławionego, człowieka historii, bohatera, ale samotnego człowieka, który przeżywa swoje życie. Mając pewne dane wiedziałem o czymś. Możliwe, że nawet lepiej, że nie pamiętam tych czasów, bo mam większy dystans. Po dwóch latach sądzę, że zbliżam się z każdym krokiem do progu tajemnicy, choć wiele mi wciąż zostało. Rozumiem za to, jak ważna jest to dla współczesności historia – dodaje Paweł Kęska.

Czy pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce i okolicznościach jego śmierci jest żywa wśród najmłodszego pokolenia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Jan Żaryn (historyk, zajmujący się w szczególności historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, historią obozu narodowego oraz dziejami emigracji politycznej po 1945, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych), Paweł Kęska (teolog, historyk sztuki, absolwent Europejskiej Akademii Fotografii. Producent, wydawca i dziennikarz radiowy)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji: 21.11

ml

Czytaj także

Wywiad PRL na kierunku watykańskim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 00:00
"Ile dywizji ma papież" – spytał kiedyś kpiąco Józef Stalin. Walka światowych mocarstw toczyła się swoim torem, jednak rola państw takich, jak Stolica Apostolska była nie bez znaczenia. Watykan nie posiadał wojska, ale miał istotny wpływ na umysły katolików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:52
19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. kapelan "Solidarności" został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Do ustaleń śledczych i trwających w tej sprawie dochodzeń w radiowej Trójce odnieśli się publicyści badający bestialską zbrodnię: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
rozwiń zwiń