X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Jan Żaryn

"Manifestacja patriotyzmu polskiego". Prof. Żaryn o pogrzebie Romana Dmowskiego

83 lata temu zmarł Roman Dmowski, jeden z ojców niepodległości Polski i współzałożyciel Narodowej Demokracji. Podczas uroczystości pogrzebowych żegnały go setki tysięcy Polaków. - Ta wielka manifestacja patriotyzmu polskiego okazała się ważna w drodze do niezwykłej mobilizacji, która nastąpiła 1 września 1939 roku i w późniejszych latach, gdy istniało Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Jan Żaryn II wojna światowa Stronnictwo Narodowe Roman Dmowski

Rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Jan Żaryn: oddał życie Polsce

- Roman Dmowski świadomie nie założył rodziny, nigdy w życiu od nikogo niczego nie chciał. Ponadto całą swoją energię i niezwykłe talenty oraz błyskotliwość oddał na rzecz odzyskiwania przez Polskę niepodległości i to w dodatku z niezwykłymi sukcesami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn Roman Dmowski historia Polski Antoni Opaliński

Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA Jan Żaryn FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej kino finansowanie

Historia konspiracyjnej Organizacji Ziem Zachodnich "Ojczyzna"

23 stycznia 1940 roku Ignacy Jan Paderewski na pierwszym posiedzeniu Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu - symbolicznego parlamentu na obczyźnie - obejmując funkcję przewodniczącego Rady, wygłosił patriotyczne przemówienie. Miało ono być inspiracją dla księdza Józefa Prądzyńskiego do nadania nazwy "Ojczyzna" organizacji konspiracyjnej o charakterze narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  ojczyzna HISTORIA II wojna światowa Wielkopolska historia Polski Polskie Państwo Podziemne Jan Żaryn Dorota Truszczak Poznań

"Atak na polską historię". Przemysław Czarnek o próbach zmiany nazwy Ronda Dmowskiego

"Próba usunięcia Romana Dmowskiego ze zbiorowej pamięci jest atakiem na polską historię i kulturę" - napisał w liście otwartym do dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jana Żaryna szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. List ma związek z uchwałą warszawskich radnych o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Przemysław Czarnek Jan Żaryn Warszawa

Jerzy Olgierd Iłłakowicz. "Miał smykałkę do zakładania tajnych organizacji"

"Kombatant w Ameryce" - tak napisano w Nowym Jorku w 1984 roku we wspomnieniu pośmiertnym o majorze Jerzym Olgierdzie Iłłakowiczu ps. Jerzy Zawisza, Michał Zawisza. W jaki sposób został kombatantem za oceanem? Dlaczego należał do tajnych struktur Obozu Narodowo-Radykalnego i Narodowych Sił Zbrojnych? Czym zasłużył się dla Polski?
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Siły Zbrojne ONR historia Polski Dorota Truszczak Jan Żaryn

"Doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię". Jan Żaryn o okresie PRL

- Relacja między Moskwą a władzami PZPR rzutuje na brak suwerenności ówczesnej polskiej państwowości. W Polsce doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię, która nie wykonałaby tego zadania nie tylko bez zezwolenia, ale i bez wsparcia swojego rzeczywistego mocodawcy, czyli właśnie Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn

Kim była pierwsza kurierka Polskiego Państwa Podziemnego?

"Zosia dojechała szczęśliwie i czeka na siostrę" - takie słowa usłyszeli konspiratorzy z "Ojczyzny" z radia francuskiego 5 grudnia 1939 roku w Poznaniu. Zosia, czyli wówczas 26-letnia Hanna Świeżawska, jako pierwsza kurierka Polskiego Państwa Podziemnego, wyruszyła 11 listopada w Dzień Niepodległości do Paryża w celu nawiązania kontaktu z Marianem Seydą, działaczem wielkopolskiego Stronnictwa Narodowego i ministrem w rządzie gen. Władysława Sikorskiego. Do stolicy Francji dotarła przez Wrocław, Kraków, Przemyśl, Lwów, Budapeszt, Jugosławię i Włochy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Jan Żaryn II wojna światowa Paryż Stronnictwo Narodowe

Irena Iłłakowicz - polska agentka w czasie II wojny światowej

Brawurowo, na motocyklu, uciekła z Kurdystanu do Teheranu od swojego pierwszego męża księcia, zresztą z jego pomocą. W Alpach, nie zważając na niebezpieczeństwo, spuściła się na linie, aby ratować alpinistę, który spadł w głęboką szczelinę, a władze szwajcarskie uhonorowały ją za to złotą odznaką alpinistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Narodowe Siły Zbrojne II wojna światowa Jan Żaryn HISTORIA

Prof. Jan Żaryn z nagrodą im. Henryka Pobożnego. Marszałek Sejmu: potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych

- Potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych, którzy będą się przyznawać do wiary, do Kościoła, będą mówili, że to rodzina jest najważniejsza - powiedziała w sobotę w Legnicy marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która wzięła udział w gali wręczenia nagrody im. Henryka Pobożnego. Wyróżnienie otrzymał w tym roku prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia Kościół rodzina Jan Żaryn Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

"Marzył o niepodległej ojczyźnie". Prof. Żaryn o Dmowskim

130 lat temu, 3 maja 1891 roku, w Warszawie odbyła się pierwsza po upadku powstania styczniowego manifestacja patriotyczna. Jej głównym organizatorem był 27-letni Roman Dmowski. - Nie tyle chciał, żeby po manifestacji trzeciomajowej natychmiast wybuchło powstanie, tylko bardzo wyraźnie widział, że ten zryw romantyczno-niepodległościowy jest szalenie ważny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski historia Polski Jan Żaryn

FESITWAL NNW IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn. Rozmowy zostały przeprowadzone ze studia Polskiego Radia 24 na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN FBI DNA zbrodnie sowieckie Krzysztof Szwagrzyk Jan Żaryn Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Prof. Jan Żaryn: europejska pamięć zbiorowa oddala się od tamtych wydarzeń

- Jako Polacy mamy pamięć o II wojnie światowej, która na terenach Polski miała charakter ludobójczy, zarówno z racji okupanta niemieckiego, jak i sowieckiego. Każda polska rodzina została dotknięta skutkami wojny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA POLSKA Polskie Radio 24 Jan Żaryn Dorota Kania

Żaryn: porozumienia sierpniowe stworzyły nową jakość życia

– Wszystkie porozumienia stworzyły nową jakość życia polskiego. Została uruchomiona lawina samostanowienia społeczeństwa. Ruch solidarności liczący prawie 10 mln ludzi to przede wszystkim osoby, które potrafiły się same zorganizować – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Solidarność PRL historia Polski Stocznia Gdańska HISTORIA fakty opinie ciekawostki Trójka Bartłomiej Graczak Jan Żaryn społeczeństwo

"Chcemy sięgać do naszego zaplecza historycznego". Prof. Jan Żaryn o Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej

- Instytut został powołany do opieki i wzbudzania chęci kultywowania dziedzictwa obozu narodowego i katolicyzmu społecznego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Kościół katolicki historia Polski Jan Żaryn społeczeństwo katolicyzm