X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Polak papieżem. "Nie wybrano go na złość ZSRR"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 05:55
- Kardynałowie nie chcieli wyborem Karola Wojtyły na papieża zagrozić Związkowi Radzieckiemu. To są późniejsze interpretacje - oceniał Jacek Moskwa, wieloletni korespondent Polskiego Radia z Watykanu. Dziś mijają 43 lata od wyboru Polaka na biskupa Rzymu. 
Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r.
Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r.Foto: PAP/Janusz Mazur

Jednocześnie Jacek Moskwa, autor książki "Tajemnice konklawe 1978", podkreśla, że pochodzenie papieża Polaka nie było bez znaczenia. - Kardynałowie chcieli wybrać kogoś, kto zna doskonale rzeczywistość kraju komunistycznego, ale kto jednocześnie potrafi w sposób pokojowy kierować Kościołem właśnie w takich warunkach - wyjaśniał.

40.rocznica wyboru papieża Polaka - zobacz serwis historyczny

Faworyt Pawła VI 

Młody, błyskotliwy i energiczny biskup krakowski Karol Wojtyła dał się poznać purpuratom z całego świata podczas prac Soboru Watykańskiego II. Sobór, który został zwołany w celu odnowy i dostosowania Kościoła rzymskokatolickiego do zmieniających się warunków współczesnego świata, prowadzony był przez papieża Jana XXIII, a po jego śmierci dzieło soborowe kontynuował Paweł VI. 

- Kardynał Andrzej Deskur, wielki przyjaciel Karola Wojtyły, wtedy jeszcze tylko biskup, mówił mi, że Paweł VI miał dwóch kandydatów na następstwo po sobie. Pierwszym z nich był kardynał Albino Luciani, patriarcha Wenecji, a drugim metropolita krakowski Karol Wojtyła - mówił Jacek Moskwa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. 

Tradycja przeszkodą na drodze do papiestwa 

Gdy Paweł VI zmarł 6 sierpnia 1978 roku, na jego następcę wybrano Albino Lucianiego, który przyjął imię Jana Pawła I. Zdaniem Jacka Moskwy już na sierpniowym konklawe Karol Wojtyła był liczącym się kandydatem, który otrzymał poważną liczbę głosów.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - zobacz serwis specjalny

- Była wielka, licząca cztery i pół wieku tradycja wybierania kandydatów włoskich. Za kandydaturą włoską opowiadał się kardynał Stefan Wyszyński, opowiadał się kard. Joseph Ratzinger. Sam Karol Wojtyła chyba też myślał, że papieżem, czyli biskupem diecezji rzymskiej, której wierni są głównie Włochami, powinien być Włoch - wyjaśniał były korespondent Polskiego Radia w Watykanie. 

Arturo Mari 1200.jpg
Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II: podróż do Polski była podróżą do innego świata

Pat między frakcjami

Jan Paweł I zmarł po zaledwie 33 dniach zasiadania na tronie Piotrowym. Kardynałowie ponownie zebrali się na konklawe. Przeprowadzono 8 głosowań. Wybór papieża miał być również sprawdzianem poparcia dla reform Soboru Watykańskiego II - głównych kandydatów, kardynałów Giuseppe Siriego i Giovanniego Benellego popierały odpowiednio stronnictwo przeciwne zmianom soborowym i aprobujące jego postanowienia. 

- Te dwie frakcje nawzajem się zablokowały. W tej sytuacji zwolennicy kandydatury kard. Wojtyły, przede wszystkim metropolita Wiednia Franz König i kard. John Król z Filadelfii, przeforsowali kandydaturę metropolity krakowskiego - wyjaśniał Jacek Moskwa.

bm

Czytaj także

Jan Paweł II – papież z dalekiego kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 06:01
16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Wynik konklawe ogłoszono o godzinie 18.44. Był to początek niezwykłego, trwającego 26 lat pontyfikatu papieża Polaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: Komuniści byli totalnie zaskoczeni wyborem Karola Wojtyły na papieża

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 19:35
– Było to kompletne zaskoczenie. Władze PRL nie były w stanie przewidzieć tej nominacji – powiedział historyk prof. Jan Żaryn. 16 października minęła 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na tron papieski. W audycji „Kulisy Spraw” rozmowa o reakcji władzy komunistycznej na to wydarzenie i o tym, komu najbardziej nie spodobała się informacja, że Polak został papieżem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bujak. Fotograf Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 01:10
Po wyborze Karola Wojtyły na papieża fotografował go jako Jana Pawła II w trakcie licznych pielgrzymek. Jest autorem ponad 100 albumów, plakatów i kalendarzy. Adam Bujak to światowej sławy artysta i laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Fotograf był gościem audycji "Nos Kleopatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bujak - fotograf Jana Pawła II: nasze życie musi się opierać na nauce Ojca Świętego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:38
- Nauka Jana Pawła II powinna nas nastawić na dobrą drogę. Nasze życie musi być przemyślane i związane z Pismem Świętym - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bujak, fotograf papieża.
rozwiń zwiń