X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Leif Eriksson. Wiking, który wyprzedził Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 05:30
Przez wieki uznawano, że to Krzysztof Kolumb i jego ludzie byli pierwszymi Europejczykami w Ameryce. Ale włoski podróżnik spóźnił się - o 492 lata i trzy dni.
Pomnik Leifa Erikssona w Reykjavku
Pomnik Leifa Erikssona w ReykjavíkuFoto: PIxabay/domena publiczna

Posłuchaj
20:00 wikingowie___v2015002851_tr_0-0_121038451cc9baa2[00].mp3 Audycja z cyklu "Naukowy zawrót głowy" Katarzyny Kobyleckiej, o wikingach mówi prof. Przemysław Urbańczyk. (PR, 4.02.2015)

 

wikingowie flickr 1200.jpg
Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

9 października 1000 roku do brzegu Winlandii (prawdopodobnie dzisiejsza Nowa Fundlandia) przybiła łódź dowodzona przez Leifa Erikssona, syna Eryka Rudego. Eryk Rudy był odkrywcą Grenlandii i założycielem pierwszych normańskich osad na tej wyspie. Eriksson poszedł w ślady ojca i, kiedy usłyszał opowieści podróżnika Bjarniego Herjólfssona o lądzie położonym na zachód od znanych ziem, postanowił ruszyć na jego podbój.


Posłuchaj
28:43 wikingowie.mp3 Audycja Marka Koszura z cyklu "Zapomniane kultury" poświęcona wikingom z udziałem prof. Jana Żaka. (Archiwum PR)

Posłuchaj

58:47 Dwojka Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 28.03.2015.mp3 Prof. Władysław Duczko, dr Grzegorz Pac i Artur Szrejter o dziejach wikingów. (PR, 28.03.2015)

  

Ameryka - po Islandii i Grenlandii - miała być kolejnym nowym domem dla wikingów. Ale nie wszystko poszło zgodnie z planem. – To było jedyne miejsce, które zakończyło się kolonizacyjną klęską Skandynawów – zauważył w 2017 roku prof. Władysław Duczko, autor książki "Moce wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów". – Nie dali sobie rady z Indianami – powiedział.


Posłuchaj
13:40 [CZWORKA]Zaklinacze czasu 14 styczeń 2017 wikingowie.mp3 Prof. Władysław Duczko opowiada o wikingach i świecie wczesnośredniowiecznych Skandynawów (PR, 14.01.2017)

 

Wiking 1200.jpg
Archeologiczna sensacja: druga osada wikingów za Atlantykiem

Skandynawska przygoda w Ameryce Północnej nie trwała długo, ale wikingom udało się wybudować przynajmniej jedną osadę, której ślady widoczne są do dziś. Gdy zatem 12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dotarł do wysp u brzegów kontynentu amerykańskiego, nie mógł powiedzieć, że żaden człowiek z Europy nie dokonał wcześniej tego, co on i jego załoga. Dlaczego więc to właśnie jego nazywamy odkrywcą Ameryki? – Kolumb odkrył Amerykę wtedy, kiedy należało ją odkryć. Europa była na to gotowa – tłumaczył prof. Władysław Duczko.

mc

Krzysztof Kolumb 1200.jpg
"Krzysztof Kolumb był Polakiem"
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co by było gdyby Krzysztof Kolumb nie dopłynął do Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 07:00
- Myślę, że Kolumb jest postacią na tyle interesującą i kontrowersyjną, że zawsze da się znaleźć na jego temat coś nowego - powiedział kpt. Krzysztof Baranowski, który postanowił podążyć śladem słynnego odkrywcy i odwiedzić miejsca, do których on dotarł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleziony wrak to prawdopodobnie "Santa Maria" z wyprawy Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 11:23
Statek znaleziono na dnie morza u północnych wybrzeży Haiti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikingowie - postrach średniowiecznej Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:35
Są bohaterami masowej wyobraźni, choć obraz woja w hełmie z rogami jest daleki od rzeczywistości. Czarna legenda żeglarzy z Północy jest jednak jak najbardziej zasłużona - żywioł skandynawski rozlewał się od VIII do XI wieku po Europie, pozostawiając po sobie zgliszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikingowie. "Kolonizatorzy i wytrawni gracze"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 16:30
Okrutni i zachłanni brodacze z Północy coraz śmielej wkraczają do popkultury. - Dla Arabów byli dzielnymi wojownikami, w świadectwach europejskich mnichów są dzikusami. Nie da się jednak nie docenić ich wpływu na rozwój Europy - przekonuje prof. Władysław Duczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikingowie. Tak żyli ludzie, którzy podbijali świat

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 00:00
- Jeszcze do niedawna Wikingowie nie byli tak znani jak Rzymianie czy Egipcjanie, a ich historia jest fascynująca. To oni odkryli Amerykę, nie podróżnicy znani z podręczników do historii. Dzięki swoim umiejętnościom budowlanym byli także m.in. w Afryce - opowiadał Radosław Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Journal" średniowiecznej mody skandynawskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 20:25
Stworzył go Kamil Rabiega, doktorant  Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zebrał informacje o chyba wszystkich znaleziskach, które można powiązać z ubiorem wikińskim od  IX do XI w.
rozwiń zwiń