X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Journal" średniowiecznej mody skandynawskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 20:25
Stworzył go Kamil Rabiega, doktorant  Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zebrał informacje o chyba wszystkich znaleziskach, które można powiązać z ubiorem wikińskim od  IX do XI w.
Audio
Stroje wikingów
Stroje wikingówFoto: Jacek Gaca

Interpretację tych zachowanych najczęściej fragmentarycznie strojów, ułatwiły mu własne doświadczenia z eksperymentalnym odtwarzaniem dawnych technik przędzenia, farbowania, tkania, krojenia, szycia i wyszywania. Do tego doszedł przegląd źródeł ikonograficznych.


Okładka książki o modzie wikingów Okładka książki o modzie wikingów

Wikingowie stworzyli na obecnych ziemiach polskich dwa silne ośrodki - na wyspie Wolin i w okolicach dzisiejszego Elbląga. Tam dokonywano znalezisk archeologicznych dających wiele przykładów ich ówczesnych ubiorów. Zachowały się też kamienne rysunki, dajace obraz mody tamtych czasów. Kamil Rabiega podkreśla, że zazwyczaj nie zachowały się wyroby włókiennicze, ale przetrwały metalowe ozdoby. - Ubiory kobiet często były bogatsze niż mężczyzn - mówi naukowiec. Szczegółowo opisuje elementy strojów kobiet i mężczyzn. Zauważa, że o ubiorach wikingów wiemy więcej niż o ubiorach Słowian, żyjących w tych samych czasach.

Kamil Rabiega wyjaśnia, co go skłoniło do zainteresowania się strojami wikingów. Czy rzeczywiście hełmy wikingów były ozdobione bawolimi rogami? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Kamil Rabiega (archeolog, autor książki "Moda Wikingów - stroje skandynawskie we wczesnym średniowieczu")

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 19.08

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wioski Wikingów - miejsca, gdzie przeniesiesz się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 12:40
Ci wielcy skandynawscy wojownicy podbijali nie tylko terytoria Europy Zachodniej i Wschodniej. W swoich słynnych łodziach dotarli aż do Ameryki i to na prawie 500 lat przed Kolumbem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowe okoliczności, które opóźniły chrzest Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 00:01
- Przelot komety w IX wieku musiał wywołać niesłychane niepokoje w krajach skandynawskich i podburzył osoby przeciwne chrześcijaństwu - mówi archeolog, prof. Władysław Duczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiking" - reportaż Olgi Mickiewicz i Norberta Frątczaka

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:52
Marek Szabliński sądzi, że zamiłowanie do włóczęgi ma w genach, a wśród jego przodków mogli być wikingowie. Jego pradziadek, żonaty z Norweżką, maszynista na carskim okręcie, po katastrofie statku przez dobę dryfował po morzu, zanim go uratowano.
rozwiń zwiń