X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

82. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 05:49
Portret Stanisława Ignacego Witkiewicza – jego życia i różnorodzajowej twórczości – z natury rzeczy musi być wielokrotny. Tak jak wielokrotne jest odbicie twarzy Witkacego na słynnej fotografii, którą wykonał w jednym z petersburskich gabinetów luster około 1916 roku.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Autoportret wielokrotny w lustrach, Petersburg, 1915-1917. Fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza
Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Autoportret wielokrotny w lustrach", Petersburg, 1915-1917. Fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza

18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu Stanisław Ignacy Witkiewicz na wieść o wkroczeniu armii sowieckiej do Polski odebrał sobie życie.


Posłuchaj
42:06 życie na miarę do przejrzenia.mp3 "Był człowiekiem rozpiętym na sprzecznościach". Z prof. Januszem Deglerem i Janem Gondowiczem o Witkacym rozmawiają Dorota Gacek i Andrzej Franaszek. (PR, 2014)

 

Posłuchaj
25:02 sokół.mp3 "Witkacy - największy analityk w polskiej literaturze". Z prof. Lechem Sokołem rozmawia Anna Lisiecka. (PR, 2014)

 

81. rocznica tragicznej śmierci Witkacego jest dobrą okazją, by spróbować nakreślić portret tego oryginalnego artysty – przywołać niezwykły dorobek, ale i fascynującą osobowość, bez której znajomości nie sposób zrozumieć tego, co Witkacy napisał, namalował, pozostawił. Biograficzno-literackie tło to jednocześnie niezbędny punkt wyjścia do przypomnienia (zrozumienia?) dramatycznych wydarzeń z września 1939 roku.

Posłuchaj
58:59 Degler w PIWie.mp3 "Nie tylko wariat z Krupówek". Z prof. Januszem Deglerem rozmawia Jerzy Kisielewski. (PR, 2014)

 

Dowiedz się więcej ze stron www.witkacy.polskieradio.pl

Kim był Stanisław Ignacy Witkiewicz? Dramaturgiem, malarzem, filozofem, teoretykiem teatru i sztuki, fotografem. Człowiekiem o wielu talentach, który wyróżnił się w polskiej kulturze przede wszystkim jako wybitny, nowatorski pisarz. A przy tym: myśliciel, który stawiał fundamentalne pytania dotyczące zagadki życia ("Tajemnicy Istnienia", "dziwności istnienia"), istoty sztuki czy też te związane z niepokojącym kierunkiem, w którym według niego podążała ludzkość. "Sztuka i filozofia były dla Witkacego wartościami absolutnymi" – pisał Jan Błoński. "Poświęcił im – najdosłowniej – życie: popełnił samobójstwo, kiedy, jak mniemał, zostały ostatecznie uniemożliwione przez historię".

- Słowem, które najlepiej go charakteryzowało, było "nienasycenie" - przypominali goście jednej z audycji Polskiego Radia poświęconych Witkacemu. Zapraszamy do wysłuchania kilku nagrań z radiowego archiwum, które złożą się na portret życia i twórczości zmarłego 81 lat temu pisarza.

Czytaj także

Bolesław Miciński – nienawiść do zniewolenia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 05:50
- Nienawiść Micińskiego do totalitaryzmu, do wszelakiego zniewolenia wynikało z poczucia indywidualności i prawa jednostki do istnienia w historii, a nie poddania się zbiorowości - mówiła jego córka Anna o myśli Micińskiego na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec i syn Witkiewicz na drodze ku Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 13:41
- W naszej rodzinie wszyscy jesteśmy patriotami - mówi w audycji "Ludzie niepodległości" doc. Maciej Rafał Witkiewicz, stryjeczny wnuk Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość Witkacego i stulecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:00
Mateusz Matyszkowicz i jego gość na początku obchodów stulecia niepodległości przypomnieli postać Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń