Daltonizm - to nieprawda, że nie dotyczy kobiet

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:45
Całkowita ślepota barw dotyczy jednej na 40000 osób. Najczęściej dotyka mężczyzn, bo warunkowana jest genetycznie przez chromosom X.
Audio
  • Dr Piotr Fryczkowski o daltonizmie (Nawiedzeni/Czwórka)
Gdy świeci się światło na górze sygnalizatora - stój, gdy na dole - jedź
Gdy świeci się światło na górze sygnalizatora - stój, gdy na dole - jedźFoto: Glow Image/East News

Na temat daltonizmu krąży wiele mitów. Jedni mówią, że dotknięci tą wadą genetyczną w ogóle nie rozróżniają kolorów, inni, że mylą barwy: czerwoną i zieloną, kolejni twierdzą, że daltoniści widzą jedynie szarości.

Dr Piotr Fryczkowski z warszawskiego Szpitala Okulistycznego Retina na Czwórkowej antenie rozwiewa wszelkie wątpliwości. - Daltonizm to wada genetyczna wzroku spowodowana nieprawidłową budową siatkówki oka.

Lekarz przybliża spojrzenie na barwy od Arystotelesa, przez Newtona, Younga aż po 1794 rok i doświadczenie Johna Daltona. Wyjaśnia genetyczny mechanizm powstawania tej wady i czemu dotyczy ona przede wszystkim mężczyzn, a kiedy dotyka kobiet.

***

Tytuł audycji: "Nawiedzeni"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kaja Zemła

Data emisji: 11.01.2015

Godzina emisji: 11.30


pj/kd

Czytaj także

Suplementy diety. Pomagają, czy szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 17:42
- Pod względem liczby przyjmowanych dziennie tabletek - suplementów diety - jesteśmy w europejskiej czołówce - mówią Aleksandra Saletra i Aleksandra Pochadajło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wegetarian. Lepiej żyć bez mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 12:30
Dzień Wegetarian obchodzony jest 11 stycznia. Porozmawiamy o tym, czym jest wegetarianizm i dlaczego coraz więcej osób przestaje jeść mięso.
rozwiń zwiń