X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
medycyna

Diagnostyka przyszłości - dwu- i trójwymiarowy obraz oka

Ludzkie oko jest złożonym układem optycznym, którego właściwości niestety zmieniają się z wiekiem. Jedną z konsekwencji upływu lat jest utrata przeźroczystości elementów optycznych oka, takich jak ciało szkliste czy soczewka, co ma decydujący wpływ na jakość widzenia. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, dotyka ponad połowę populacji powyżej 75. roku życia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski zdrowie medycyna nowoczesne technologie

Jest decyzja ws. Polaka w śpiączce. Angielski szpital czwarty raz odłączył go od aparatury

Pacjent o inicjałach R.S., Polak mieszkający od kilkunastu lat w Anglii, po raz czwarty został odłączony od aparatury podtrzymującej życie w szpitalu w Plymouth. O życie mężczyzny walczy jego siostra i matka oraz druga siostra i siostrzenica. Na odłączenie od aparatury zgodzili się wcześniej jego żona i dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania medycyna zdrowie szpital śmierć TVPinfo

Dr Sutkowski: uważam, że seniorzy będą podchodzili do szczepień znacznie chętniej

- Część osób starszych doświadczyła na własnej skórze tego wszystkiego, co przynosił świat bez szczepień. To była dramatyczna walka o każde dziecko w naszych rodzinach - mówi dr Michał Sutkowski. Odniósł się w ten sposób do doświadczeń osób starszych, które mają wkrótce zostać zaszczepione na COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 pandemia szczepionka szczepienia lekarz medycyna senior POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Służba zdrowia w dobie koronawirusa. Dr Kłudkowska: musiała się przeorganizować i stworzyć procedury

- COVID zaskoczył cały świat i mówmy o tym otwarcie. Naukowcy mówili, że kiedyś może pojawić się jakiś wirus. Czy ktoś myślał o tym, że się pojawi? Nie - powiedziała dr Matylda Kłudkowska, diagnosta laboratoryjny.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 koronawirus medycyna służba zdrowia lekarz szczepionka organizacja pracy POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Mutacje koronawirusa. Dr Cholewińska-Szymańska: szczepionki są skuteczne wobec wszystkich rodzajów

- Wszystkie szczepionki, które są w tej chwili przygotowane, mają mieć skuteczność wobec wszystkich odmian i mutacji wirusa - powiedziała dr Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Lekarz wyjaśniła także zasadę działania szczepionki na COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia COVID-19 koronawirus pandemia lekarz medycyna Wielka Brytania POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Koronawirus w Polsce

Dr Artur Zaczyński: będziemy dzielić świat na "przed" i "po" pandemii

- Myślę, że w nowym pokoleniu będziemy dzielić świat na "przed" i "po" pandemii. Tak, jak dzieliliśmy na czasy przedwojenne i powojenne, później czasy przed '81 i po '81 roku, później przed '89 i po '89 roku- mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" w Programie 1 Polskiego Radia zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala MSWiA, twórca szpitala na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg koronawirus Koronawirus w Polsce medycyna zdrowie

"Kontakt z psychologiem jest konieczny". Prof. Szczegielniak o "rehabilitacji" po COVID-19

- To osoby zagubione, wydawałoby się, że ta choroba szybko przejdzie, objawy będą niewielkie, a okazało się, że one uniemożliwiają powrót do aktywności sprzed zachorowania. Dochodzą objawy jak lęk, depresja, często objawy związane z zaburzeniami pamięci, koncentracji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szczegielniak, kierownik działu Usprawniania Leczniczego w SP ZOZ Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 COVID-19 szpital rehabilitacja pandemia medycyna psychologia Koronawirus w Polsce POLSKA

Jak działa szczepionka mRNA? Prof. Kochański: początki prac nad tą technologią to lata 90.

- Niektórym wydaje się, że ta technologia powstała kilka miesięcy temu. Tak zupełnie nie jest. Idea szczepionki opartej o mRNA nie jest wcale taka młoda. Pierwsze nieśmiałe próby jej powstania to początek lat 90. - powiedział prof. Andrzej Kochański. Genetyk wyjaśnił także zasadę działania szczepionki na koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia DNA lekarz medycyna bezpieczeństwo zdrowie szczepienia POLSKA społeczeństwo Michał Rachoń Polskie Radio 24

Szczepienia. Historia odkrycia, które zmieniło świat

W Polsce ruszyły szczepienia na COVID-19. Nasz kraj zajmuje poczesne miejsce wśród państw, które zapisały się w dziejach wakcynologii. Pierwsze szczepienia przeprowadzono nad Wisłą zaledwie pięć lat po wynalezieniu metody. Na ziemiach polskich powstała druga na świecie stacja szczepień przeciwko wściekliźnie, a dwóch Polaków należy do zaszczytnego grona odkrywców szczepionek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA medycyna szczepienia szczepionka choroby zakaźne

"Nowe zawsze powoduje wątpliwości". Ekspert odpowiada na obawy dot. szczepionek

- Szczepionka absolutnie nie ma wpływu na ludzki genotyp, nie wnika do jądra komórkowego człowieka i nie zmienia DNA człowieka - powiedział w poniedziałek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. - To są brednie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia szczepionka COVID-19 epidemia pandemia zdrowie medycyna Koronawirus w Polsce

Sondy fluorescencyjne do poszukiwania leków na COVID-19

Jednym z najważniejszych celów, jaki stawiają sobie naukowcy i lekarze, by zwalczyć koronawirusa SARS-CoV-2 jest zahamowanie jego wnikania do wnętrza komórek ludzkich. Badacze na całym świecie pracują nad substancjami, które nie pozwalają na infekowanie ich przez RNA wirusa. Wśród nich są Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus biologia wirusy COVID-19 zdrowie nowoczesne technologie medycyna choroby zakaźne