Życie wielkich światowych stolic na filmach studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 13:32
- Japończycy byli nieprzygotowani żeby coś przyjmować, a z Rosjanami kłóciliśmy się o laurkę dla Moskwy – opowiadał w Czwórce Mirosław Dembiński, współautor projektu "Świat od świtu do zmierzchu".
Audio
  • Mirosław Dembiński o projekcie od "Świat od świtu do zmierzchu"

- To jest taki projekt, w którym wybitni polscy dokumentaliści jeżdżą po całym świecie, spotykają się ze studentami szkół filmowych i organizują warsztaty, w ramach których powstają filmy dokumentalne o życiu miast – wyjaśniał Mirosław Dembiński.

Każdy uczestnik warsztatów miał za zadanie uchwycić kamerą trzyminutowy fragment miejskiej rzeczywistości. Filmy uczestników złożyły się na godzinny dokumentalny portret ukazujący życie miasta od świtu do zmierzchu. Do tej pory reżyserzy wspólnie z miejscowymi studentami zrealizowali dokumenty o życiu stolic pięciu krajów: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Chin i Japonii.

- Studenci obserwowali świat w bardzo prozaicznych przejawach, bez nadawania im jakiś głębszych sensów. Czasami było bardzo burzliwie – wspominał gość "Stacji kultura". - Rosjanie w Moskwie chcieli zrobić pocztówkę Moskwy, żeby wyglądała pięknie. Maciek Drygas, który się z nimi kontaktował powiedział, że w takim razie film będzie wyglądał jak "Defilada" Fidyka, czyli film ukazujący reżim w Korei Północnej. Wtedy oni zrozumieli, że chodzi o to, żeby zrobić coś naprawdę – opowiadał.

Najbardziej zaskakującym miejsce dla polskich dokumentalistów okazały się Chiny. Więcej na temat projektu dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

"Dobry reżyser powinien kraść cudze pomysły"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 11:00
Olga Chajdas to młoda, ale już doświadczona reżyserka, która ma na koncie pracę przy takich filmach, jak "W ciemności", czy "Janosik. Prawdziwa historia”. W Czwórce artystka opowiedziała o arkanach sztuki reżyserskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jungowska: nie ma nic gorszego niż reżyser, który nie wie czego chce

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 07:00
- Aktorowi potrzebne jest to drugie oko, które będzie patrzyło i porządkowało to wszystko, co proponuje na próbie - podkreśla aktorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mój film nie broni kazirodztwa"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 14:50
Już w sierpniu do polskich kin trafi kontrowersyjny obraz "Bez wstydu" poruszający temat erotycznej fascynacji rodzącej się między bratem i siostrą. O filmie i jego przesłaniu Filip Marczewski opowiedział w audycji "Ex Magazine".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Marczewski: tylko kretyn nie ma wątpliwości!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 12:00
- Przywiązany jestem do fragmentu, kiedy Małgorzata mówi: "Ja nie powinnam być aktorką", a cenzor odpowiada: "Pani powinna być aktorką, to ja nie powinienem być cenzorem" - mówił w Dwójce reżyser "Ucieczki z kina Wolność".
rozwiń zwiń