Magdalena Rittenhouse: przy najnowszej książce DeLilla wpadłam w trans

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 17:37
- U Dona DeLilla bardzo charakterystyczny jest ten strumień słów, obrazów, fraz, które właściwie nic nie znaczą. To wszystko ma jednak bardzo niepowtarzalny, charakterystyczny dla niego rytm. Podczas lektury chwilami miałam wrażenie, że wpadłam w jakiś trans - mówiła w Dwójce dziennikarka i tłumaczka na stałe mieszkająca w Nowym Jorku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mallmo/Shutterstock

Posłuchaj
09:11 Dwójka Literackie witaminy 19.05.2021.mp3 Dziennikarka i tłumaczka Magdalena Rittenhouse o swoich ostatnich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka) 

Goszcząc w audycji "Literackie witaminy" Magdalena Rittenhouse opowiadała m.in. o najnowszej książce amerykańskiego pisarza Dona DeLilla pt. "Milczenie".

- Książka ukazała się w Stanach w listopadzie, więc przypuszczam, że musiał ją napisać zanim zaczęła się pandemia. Mimo to, gdy czytałam ją minionej zimy, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że trochę niechcący weszłam do środka tej jego powieści. I bynajmniej nie było to uczucie przyjemne - stwierdziła dziennikarka i tłumaczka.

Jak tłumaczyła, "Milczenie" opowiada o bliżej niesprecyzowanym kataklizmie. - Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości. Sparaliżowane zostały światłowody, sieć, nie działają telefony ani telewizja, wygasły wszystkie ekrany komputerów. Nie ma pewności, czy to jakiś cyberatak, awaria, czy początek III wojny światowej. Nikt nie jest w stanie niczego ustalić, bo nic nie działa. Ludzie stają się kompletnie bezbronni, pozbawieni kontekstu - podkreślała Magdalena Rittenhouse.

Tę, jak sama przyznała, nie do końca przyjemną lekturę zestawiła ona z "Wojną polsko-ruską" Doroty Masłowskiej. - Czytam ją tak raz po raz od kilku miesięcy i często śmieję się tak głośno, że moja córka pyta mnie, czy wszystko ze mną w porządku - powiedziała.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Magdalena Rittenhouse (dziennikarka i tłumaczka, autorka książki "Nowy Jork")

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Witold Bereś: Jerzy Pilch umiał zawsze myśleć pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:45
Tuż przed pierwszą rocznicą śmierci pisarza ukazuje się wspomnienie autorstwa Witolda Beresia "Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej". - Starałem się tę książkę skonstruować tak, żeby nie przynudzać, więc znajdą tam Państwo nieco śmiechu, trochę erotyki, trochę skandali alkoholowo-towarzyskich, ale rzeczywiście książka tam dominuje - mówił on na antenie Dwójki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piszę, żeby żyć". O Rafale Wojaczku w 50. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 21:30
- Rafał Wojaczek pozwalał przemawiać przez siebie czemuś, co wiedziały jego wiersze - powiedział na antenie Dwójki Paweł Próchniak, historyk i krytyk literatury. O twórczości poety i jej tropach nie tylko literackich, ale także egzystencjalnych i religijnych rozmawiali goście audycji Doroty Gacek.
rozwiń zwiń