X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Żywieckie fascynacje Brygidy Sordyl

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 16:00
- Kontakt z muzyką tradycyjną pozwolił mi połączyć dwie pasje. Finalnie wybrałam dom i kulturę ludową Beskidu Żywieckiego - mówiła w "Źródłach" Brygida Sordyl, z wykształcenia altowiolistka, z zamiłowania góralska śpiewaczka i badaczka tradycji wokalnej regionu.
Audio
Brygida Sordyl
Brygida SordylFoto: Dominik Imielski

Brygida Sordyl urodziła się w Pietrzykowicach koło Żywca, obecnie jest kierownikiem muzycznym zespołów regionalnych z Łodygowic i Lipowej, a w Fundacji Braci Golec uczy dzieci gry na skrzypcach i śpiewu góralskiego. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku instrumentalnym.

- Podczas studiów cały czas kontynuowałam pracę z zespołami ludowymi. Nauka uwrażliwiła mnie na aspekt muzyczny, podchodzenie muzyczne, pełen profesjonalizm i dogłębne badanie muzyki - mówiła w audycji artystka. - Bezpośredni kontakt z muzyką tradycyjną pozwolił mi połączyć dwie pasje, a finalnie wybrałam dom - moją kulturę ludową i Beskid Żywiecki.

Brygida Sordyl oprócz aktywnej działalności muzycznej kontynuuje też studia jako etnomuzykolog. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą tradycyjnej kulturze subregionu Beskidu Żywieckiego, dawnego Państwa Łodygowieckiego i Państwa Żywieckiego - terenów dotąd omijanych w badaniach i uważanych za mało atrakcyjne. - To styk kultur - argumentuje zaś Sordyl - dlatego to wyjątkowy region, osobliwy i charakterystyczny.

Jak słyszeliśmy w audycji, dzięki działalności Brygidy, a także takich artystek jak siostry Zofia i Józefa Sordyl czy Fundacja braci Golec kultura ludowa regionu kwitnie, rozrasta się jego tradycja instrumentalna (poprzez nauczanie gry na skrzypcach, basach, dudach i bardzo popularnej heligonce), oraz - ku radości gości audycji - tradycja wokalna.

Więcej - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Brygida Sordyl (altowiolistka, śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 15.15

at


Zobacz więcej na temat: folklor kultura ludowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieści z dalekiego Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 10:50
W audycji ich garść przedstawiła Mirella Gliwińska - opowiadaczka związana z Karawaną Opowieści i Grupą 501, także autorka opowieści dla dzieci i dorosłych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Rafalski z Jagodnego i jego rodzinna wytwórnia dłubanek

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:00
- Ojciec był stolarzem, a gdy roboty było mało, zaczął robić skrzypce, bo na to był zbyt. Ja zacząłem grać na skrzypcach, żeby lepiej się sprzedawały - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek z lutniczej rodziny Rafalskich z Gadki, przed II wojną światową znanej z wytwórstwa wiejskich dłubanych skrzypiec. 
rozwiń zwiń