"Passacaglia". Adam Bałdych: ja i Leszek Możdżer mamy w sobie podobne muzyczne fluidy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 17:30
- Ten moment nadszedł rok temu. Poczuliśmy, że mamy w sobie podobne muzyczne fluidy, które nas popychają w jednym kierunku. Stąd właśnie wziął się album "Passacaglia" - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" skrzypek Adam Bałdych o projekcie, który zrealizował wraz z pianistą Leszkiem Możdżerem.
Adam Bałdych w radiowej Dwójce
Adam Bałdych w radiowej DwójceFoto: Przemysław Chmielewski/Polskie Radio
  • "Passacaglia" to tytuł płyty nagranej w duecie przez Adama Bałdycha i Leszka Możdżera.
  • Artyści tworzą wspólnie świat pełen wyważonego piękna wyrażającego się w szlachetnej kameralistyce, ale również piętrzącego się w burzliwych, nasyconych intensywnymi emocjami, improwizowanych dialogach.
  • Z 14 utworów, które znalazły się na albumie, bije radość. O jej źródłach można było dowiedzieć się z rozmowy na antenie Dwójki.

Adam Bałdych i Leszek Możdżer – dwa najgorętsze nazwiska eksportowe polskiego jazzu - po raz pierwszy zagrali razem w Operze Wrocławskiej w 2009 roku. Na ponowne muzyczne spotkanie czekali ponad dekadę. Jej efektem jest płyta "Passacaglia".

Bałdych i Możdżer - duet dobrze dobrany

- Wydaje mi się, że aby album w duecie, w tak wymagającej formule, mógł się zdarzyć, to ludzie muszą naprawdę dobrze czuć chemię. Tutaj nie ma się czym zasłonić, trzeba ze sobą dyskutować, cały czas prowadzić ze sobą rozmowę, nie ma kiedy się zatrzymać. A nawet jeśli jest to cisza, to musi być ona wymowna i taka, w której nie czujemy się skrępowani - podkreślał Adam Bałdych.

Adam Bałdych w radiowej Dwójce Adam Bałdych w radiowej Dwójce

"Passacaglia" - tak brzmi radość

Album "Passacaglia" składa się z 14 utworów: od w pełni improwizowanych impresji, poprzez wspólne kompozycje, aż po niepowtarzalne, osobiste interpretacje tematów Erika Satie czy Josquina des Prez.

- Rezonujemy z otaczającym nas światem, który bywa trudny, zabiegany, pełen dysharmonii i sprzeczności. Naszą odpowiedzią na ten świat jest muzyka pełna pokoju i radości, której w sobie poszukujemy, którą chcielibyśmy sobie dać, a przy okazji też słuchaczom - tłumaczył gość Dwójki.

W poszukiwaniu balansu

Adam Bałdych i Leszek Możdżer to dwaj artyści, dla których bardzo ważne są poszukiwania w sferze sonorystyki. 

- Leszek używa dwóch fortepianów strojonych w różnych strojach, a także pianina preparowanego. Ja mam skrzypce renesansowe, czyli wyjątkowy, ale też unikatowy instrument, który brzmi o septymę niżej. Gram na strunach jelitowych, tak więc jest to bardzo specyficzne brzmienie. To nasze poszukiwanie nie oznacza jednak, że musimy iść w pełną awangardę. Staramy się to zbalansować pewną prostotą i powtarzalnością, które sprawiają, że można odkryć coś więcej w muzyce - wyznał skrzypek.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Adam Bałdych (skrzypek)

Data emisji: 12.02.2024

Godz. emisji: 16.35

pg/ans

Czytaj także

Adam Bałdych Quintet. Wirtuoz smyczka w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 18:00
- Ten koncert moglibyśmy zatytułować "wieczór z poezją", bo jazz i poezja zawsze miały po drodze, a tym właśnie słowem – "Poetry" – Adam Bałdych zatytułował swój najnowszy album. Słowem równocześnie prostym i wieloznacznym - zapowiadał Piotr Metz koncert koncert znakomitego skrzypka i kompozytora Adama Bałdycha, który wraz ze swoim kwintetem wystąpił radiowej Dwójce w cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: wciąż poszukuję nowych kolorów brzmień na skrzypcach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 18:00
- Uważam, że skrzypce to instrument, który ma tak wiele form wyrazu, że dla kogoś, kto improwizuje, jest znakomitą przestrzenią do tworzenia. Dlatego nie tylko piszę swoje utwory, nie tylko improwizuję na koncertach, ale również sięgam po dzieła innych kompozytorów i staram się je przetworzyć w bardzo osobisty sposób, aby stały się częściowo moją muzyką - mówił w Dwójce Adam Bałdych, który nagrał nowy album "LEGEND" z wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krótka historia skrzypków jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 12:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Kalambury z partytury" nie zabrakło nagrań takich gigantów jazzu, jak Stephane Grappelli i Django Reinhardt, Quincy Jones czy Jean-Luc Ponty. 
rozwiń zwiń