Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 18:00
- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
Naszym gościem był Leszek Zduń - aktor, reżyser, pisarz. Rozmawialiśmy o wyreżyserowanym przez niego słuchowisku Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery
Naszym gościem był Leszek Zduń - aktor, reżyser, pisarz. Rozmawialiśmy o wyreżyserowanym przez niego słuchowisku "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego LiberyFoto: Mateusz Marek/PAP
  • Słuchowisko "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery będzie miało premierą na antenie Dwójki w najbliższą sobotę (18.11) o godz. 12.00.
  • W audycji spotkaliśmy się z reżyserem radiowego spektaklu - jest nim Leszek Zduń.
  • Autorką muzyki do słuchowiska jest Maria Pomianowska, wyróżniona ostatnio Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".

W 2023 roku Antoni Libera, po raz pierwszy w historii polskiej literatury, dokonał transkrypcji renesansowego tekstu pierwszego polskiego dramatu Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich".

Maria Pomianowska - autorka muzyki

W miniony weekend w Teatrze Polskim w Warszawie premierę miał spektakl na bazie właśnie tego tekstu w reżyserii Macieja Wojtyszki. A już w sobotę, 18 listopada, na antenie radiowej Dwójki, zaprezentujemy słuchowisko również oparte na tekście w tłumaczeniu Libery.

Te dwa przedsięwzięcia łączy osoba kompozytorki Marii Pomianowskiej, tegorocznej laureatki Nagrody Mediów Publicznych, która skomponowała muzykę. - W słuchowisku wykorzystujemy tę samą muzykę, która jest wykorzystywana w teatrze. Pani Maria pozwoliła nam dobierać do różnych fragmentów to, co nam odpowiada, więc być może w innych momentach grają inne instrumenty i mamy inne fragmenty - wyjaśniał Leszek Zduń.

Ścieżka dźwiękowa do "Odprawy..." to wyjątkowe połączenie brzmienia renesansowych kompozytorów z dźwiękami starożytności. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

Libera uwspółcześnia Kochanowskiego

"Odprawa posłów greckich" - polska nowożytna tragedia Jana Kochanowskiego - została wystawiona po raz pierwszy 445 lat temu w Warszawie. - Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Bo poza tytułem to myślę, że on już nie krąży, nie jest tekstem, do którego się wraca, czy który się w pewien sposób omawia. Uważam, że jest piekielnie ważnym tekstem. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń.

Czytaj także:

Przesłanie zawsze aktualne

W dramacie "Odprawa posłów greckich" pojawia się krytyka zjawisk osłabiających państwo: przekupstwa, słabości rządu, braku szacunku dla prawa. Mit o wojnie trojańskiej, powszechnie znany w renesansie wśród ludzi wykształconych, służy ukazaniu analogii między losem Troi a zagrożeniami czyhającymi na Rzeczpospolitą.

Dramat Jana Kochanowskiego skrywa ponadczasowe przesłanie, tak istotne w dzisiejszych czasach. Aktualne, bez względu na kontekst, jest wezwanie do tych, którzy sprawują rządy, aby robili to odpowiedzialnie. Ich zadaniem jest dbać o dobro ogółu, przestrzegać prawa i moralności. Tragedia pisana staropolskim językiem nie zawsze dotrze ze swoim przekazem do wszystkich odbiorców. Dlatego też wymaga pracy adaptacyjnej, interpretacji współczesnych aktorów i reżysera.

Słuchowisko "Odprawa posłów greckich" - kto wystąpi?

W słuchowisku usłyszymy głosy wybitnych aktorów: Antenor – Mariusz Bonaszewski, Parys – Ksawery Szlenkier, Helena, Chór – Joanna Kwiatkowska-Zduń, Poseł, Więzień – Leszek Zduń, Ulisses – Szymon Kuśmider, Menelaos – Maciej Maciejewski, Priam – Jacek Król, Kasandra, Chór – Aleksandra Ciejek, Kapitan, Iketaon – Jacek Pluta.

Specjalny udział w spektaklu - w roli Piastunki - weźmie Anna Seniuk. Głosu Janowi Kochanowskiemu użyczy sam Antoni Libera.


Posłuchaj
14:22 Dwojka_Wybieram_Dwojke_2023_11_14-16-29-51.mp3 "Odprawa posłów greckich". Leszek Zduń reżyseruje w Teatrze Polskiego Radia (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Leszek Zduń (reżyser)

Data emisji: 14.11.2023

Godzina emisji: 16.30

mgc/zch

Czytaj także

"Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 22:00
- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 10:00
- Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń