Królewska prawnuczka, tytan pracy, skandalistka - George Sand

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 17:00
- Była to niewątpliwie kobieta bardzo odważna, bardzo kontrowersyjna. Kobieta, która pierwszy raz w wieku dziewiętnastym ubrała spodnie, ubrała te spodnie w sposób publiczny, bo pokazywała się w nich w kawiarniach, na przyjęciach, na randkach. Paliła grube cygara jedno za drugim. Tak na marginesie, Chopin tego nienawidził - opowiadała w Dwójce Urszula Pawlik, tłumaczka i krytyk literacki. Pretekstem była książka "George Sand. Język wolności" Beate Rygiert w przekładzie naszej rozmówczyni.
George Sand (urodzona jako Amantine Lucile Aurore Dupin, francuska powieściopisarka, 1804-1876), Nadar (Gaspard Flix Tournachon), The Art Institute of Chicago
George Sand (urodzona jako Amantine Lucile Aurore Dupin, francuska powieściopisarka, 1804-1876), Nadar (Gaspard Félix Tournachon), The Art Institute of ChicagoFoto: Domena publiczna/CC0

Życie od nowa

Paryż, 1831. Odrzuciwszy swoje arystokratyczne środowisko i zrezygnowawszy z nieszczęśliwego małżeństwa, jest gotowa zacząć życie od nowa. - To są czasy, gdzie makijaż jest przywilejem tak zwanych kokot i aktorek, gdzie spodnie są nie do pomyślenia, zresztą te spodnie są nie do pomyślenia jeszcze sto lat później, jak się w nie ubiera Marlena Dietrich - podkreśliła Urszula Pawlik.

Spodnie, cygaro, dyskusje

Z bijącym sercem Aurora Dudevant idzie do teatru z młodszym kochankiem Jullienem Sardou i świetnie się bawi. - Po sztuce teatralnej idzie do lokalu i robi wielką rzecz: publicznie zapala cygaro i do tego dyskutuje z mężczyznami jak równa z równymi - opowiadała tłumaczka.

- Trzeba powiedzieć, że ona odebrała dzięki swojej babce, wielkiej damie, tzw. grande dame bardzo staranne wykształcenie. Śmiałość, swobodę daje jej również kropla królewskiej krwi, bo to jest prawnuczka Augusta II Mocnego, króla Polski. Jeżeli popełnia coś wyjątkowo kontrowersyjnego, to zawsze mówi: uchodziło mojemu dziadkowi, to dlaczego ma nie uchodzić u mnie? - cytowała nasza rozmówczyni.

Opłacalny skandal

Ubrana w męski strój wchodzi do redakcji słynnego dziennika "Le Figaro" i tam pod okiem Henriego de Latouche’a ćwiczy warsztat pisarski. Tak rodzi się George Sand, która każdym zapisanym słowem inspiruje do zmian społecznych i toczy walkę o własną wolność i szczęście. 

Czytaj także:

Niebawem do redakcji wchodzą także przedstawiciele króla i konfiskują cały nakład... - Wbrew pozorom to bardzo się przydało "Le Figaro", dzięki temu była taka reklama, że następny numer sprzedał się z podwójnym dodrukiem - zaznaczyła Urszula Pawlik. - "Le Figaro" po tej konfiskacie, co się zdarzyło dwukrotnie w historii tego słynnego dziennika, robi aż dwukrotny dodruk, czyli wychodzi jednej nocy trzy razy.


Posłuchaj
18:09 Wybieram 2 Sand.mp3 George Sand - walka o własną wolność i szczęście (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Urszula Pawlik (tłumaczka i krytyk literacki)

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 16.30

mo/uk

Czytaj także

George Sand: z natury jestem poetką, w razie potrzeby bojownikiem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 05:30
Nosiła się po męsku, słynęła z ekstrawagancji i swobodnego trybu życia, paliła papierosy i cygara, piła wódkę, dyskutowała z mężczyznami - taka była George Sand.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętniki George Sand. "Jedyny taki portret Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 15:00
- Nikt inny poza nią nie mógł takiego obrazu naszkicować. W końcu byli ze sobą przez 8 lat – podkreślał Zbigniew Skowron, tłumacz nowo wydanej "Historii mojego życia" George Sand.
rozwiń zwiń