"Czy Warszawa jest…?". No właśnie, jaka?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 18:01
- Czy Warszawa jest? To zależy od punktu widzenia i od tego czy ktoś czuje się stuprocentowym warszawiakiem od pokoleń zamieszkałym, czy czuje się przybyszem, który patrzy okiem świeżym i potrafi o niej powiedzieć rzeczy, których nie powiedzą mieszkańcy. Bo, gdy się dobrze zna, to się zarazem zna zbyt słabo - mówił w Dwójce prof. Błażej Brzostek, historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast, autor cyklu podcastów "Czy Warszawa jest…?", udostępnianych na stronie Muzeum Warszawy.
Warszawa
WarszawaFoto: Shutterstock/Mitzo

Posłuchaj
10:41 Wybieram Dwójkę 19 marzec 2021 16_32_26.mp3 Muzeum Warszawy zaprasza do słuchania podcastów (Wybieram Dwójkę)

 

Każde miasto jest jakieś, każde jest inne i o każdym można powiedzieć to i owo. Dla jednych Warszawa jest za duża, dla innych za mała, zbyt wysoka, zbyt niska, zbyt szara… i prawdopodobnie w żadnej z tych spraw nie jesteśmy w stanie się wszyscy zgodzić - czytamy na stronie Muzeum Warszawy, które w każdą środę publikuje podcast z odpowiedzią na pytanie: Czy Warszawa jest?

Odpowiedziami są krótkie opowieści o Warszawie dzisiejszej i dawnej, które pokazują rozmaite cechy miasta widziane w różnych czasach i różnymi oczami. W przykładach podawanych przez prof. Błażeja Brzostka pojawiają się szeroko osadzone historie, bo miasto stołeczne istnieje w rozległym kontekście.

Czytaj także:

W rozmowie badacz podkreślił, że nie jest entuzjastą varsavianistyki rozumianej jako zajmowanie się tylko Warszawą. - Wydaje mi się, że najciekawsze jest odnoszenie tego miasta do jakichś innych kontekstów, bo dopiero wtedy możemy je zobaczyć, gdy je porównujemy, także historycznie.

- Warszawa, tak jak każde duże miasto, była zlepkiem wpływów zewnętrznych od samego początku jej istnienia - opowiadał gość programu. - Potem ogromne migracje ludności do miasta spowodowały jego powstanie, rozrost. To one konstytuowały jakość tego miasta - podkreślił.


jest zamek w warszawie 1200.jpg
Zamek Królewski w Warszawie w czasach II RP

Miasto w swoich dziejach przeżyło wiele dramatycznych momentów, które zmieniły jego losy w sposób diametralny. Tym bardziej badanie jego przeszłości wydaje się intrygujące. - Warszawa nie zmieniając swojego położenia geograficznego w ciągu ostatnich 250 lat przemieściła się przez terytoria kilku państw i była raz stolicą, raz prowincją, miastem dominującym i miastem podbitym - tłumaczył historyk. - Często były to graniczne doświadczenia, które nie są udziałem wielu stolic. Paryż czegoś takiego nie przeżył. W tym sensie doświadczenie Warszawy jest bogatsze niż dominujących metropolii.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Błażej Brzostek (historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast)

Data emisji: 19.03.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Serial "Dom". Portret 35 lat Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:40
9 listopada 1980 roku miała miejsce emisja pierwszego odcinka serialu "Dom". Najdłużej realizowany polski serial obejmuje kawał historii i jest jednocześnie ważnym jej świadectwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest Zamek w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:11
26 stycznia 1971 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z okazji 50 rocznicy tego wydarzenia przypominamy długą historię prac nad przywróceniem świetności Zamku Królewskiego.
rozwiń zwiń