"Diabły w deszczu" – nieznane opowiadanie Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 18:02
- "Diabły w deszczu" są dość dużą niespodzianką, ponieważ maszynopis o tym tytule, "Devils in the rain", w żadnej biograficznej wzmiance się nie pojawił, nie ma też o nim mowy w domowym, rodzinnym archiwum. Teoretycznie do odkrycia pozostało jeszcze kilka tekstów, z tym że śladu po nich nie ma od bez mała pięćdziesięciu lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Radosław Młynarczyk, autor opracowania.
Marek Hlasko
Marek HlaskoFoto: Adam Mottl/PAP

Opowiadanie "Diabły w deszczu" jest być może ostatnim niepublikowanym tekstem Marka Hłaski. Odnaleziony maszynopis powstał w języku angielskim, tekst przełożył Juliusz Pielichowski. 

Posłuchaj
10:46 Hłasko wersja 2 v1.mp3 "Diabły w deszczu", rozmowa o odnalezionym opowiadaniu Marka Hłaski (Wybieram Dwójkę)

Marek_Hłasko_by_Zbigniew_Kresowaty (1) 663.jpg
Parę kroków w słońcu. Rzecz o Marku Hłasce

- Tyle się zachowało w archiwum Leszka Szymańskiego - zaznaczył Radosław Młynarczyk. - Nie dysponujemy amerykańskim archiwum Marka Hłaski, w znakomitej większości zaginęło na skutek zaniedbań, odległości, niemożności dostania się do Stanów Zjednoczonych bezpośrednio po śmierci Hłaski.

Rzeczy osobiste pisarza z jego mieszkania i samochodu krążyły po bliższych i dalszych znajomych. - W końcu wylądowały u Wilhelma Molla z Kiepenheuer & Witsch w Kolonii i u tego niemieckiego wydawcy zaginęły - opowiadał gość Dwójki. - Jedyne co mamy z tej spuścizny amerykańskiej, to jest wykaz maszynopisów, który został sporządzony tuż po śmierci Hłaski. 

Czytaj także:

"Diabły w deszczu" to opowieść o rozliczeniach ze zbrodniarzami wojennymi. Wojnę pisarz, w tym także powstanie w Warszawie, przeżył jako dziecko. - Rwał się do walki, tylko że miał 10 lat. Skąd zainteresowanie rozliczeniami powojennymi, możemy się tylko domyślać - stwierdził Radosław Młynarczyk. - Hłasko w listach, jakie się zachowały, nie przejawiał zainteresowania tą tematyką. Niemniej, była ona silnie obecna w jego życiu i to dość namacalnie, ponieważ procesy, które na dobre ruszyły w latach 60., procesy załóg obozów koncentracyjnych, odbywające się czy to Izraelu, czy to w Niemczech, obserwował Hłasko naocznie. Musiał się spotkać z reakcjami ulicy, nasiąkał doniesieniami prasowymi i radiowymi.


borys szyc - czyta w tpr 1200 b.jpg
"Najlepsze lata naszego życia"

W utworze pojawia się także obecny w innych tekstach problem winy i odpowiedzialności. - Dylemat moralny wynikający z różnych zachowań uwarunkowanych przecież przez realia wojny interesuje Hłaskę w tym opowiadaniu najbardziej. Te pytania wydają się wciąż aktualne - ocenił rozmówca.

- Gdyby "Diabły w deszczu" zostały przedstawione jako scenariusz filmowy, byłby z tego fantastyczny film sensacyjno-szpiegowski - stwierdził Radosław Młynarczyk. - Oczywiście bardzo silnie zanurzony w problematyce moralnej, przemyśleń i ucieczek wewnętrznych bohaterów.

***

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Radosław Młynarczyk (biograf)

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 17.10

Rozmowę przeprowadzono w ramach programu Wybieram Dwójkę.


Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
Rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Hłasko. Proza sięgająca po fundamentalne doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 16:02
- Proza Hłaski się obroniła, nie uległa przedawnieniu. Budował tkankę literacką na własnej biografii, ale nie przenosił jej dosłownie. Pisał o swoich czasach, o ludziach, wykorzystując swoje osobiste doświadczenia. Ale głębasza warstwa jego prozy sięga do rzeczy ostatecznych, tak jak śmierć, miłość, wiara a nawet Bóg – mówiła w Dwójce Monika Malessa-Drohomirecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Radlicki: Pruszyński był obserwatorem

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:35
- Mówił o sobie: jestem liberałem, bo liberalizm to nie ideologia, a charakter - tak o Ksawerym Pruszyńskim opowiadał w Dwójce redaktor Michał Radlicki.
rozwiń zwiń