"Szkoła patrzenia". Nauka komunikacji poprzez obraz

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 17:00
- Ten projekt jest zaproszeniem do tego, żeby patrzenie poddawać refleksji i żeby ćwiczyć się w patrzeniu. Zależy nam też, by zmienić myślenie o tym, że wiemy, jak należy uczyć patrzenia. Raczej chcemy wokół tego tematu eksperymentować - mówiła w Dwójce Agnieszka Pajączkowska - pomysłodawczyni "Szkoły patrzenia", czyli podręcznika edukacji wizualnej.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

Werdowny zaklad 1200.jpg
Agnieszka Pajączkowska: zdjęcia mają status osobistej pamiątki

Posłuchaj
09:52 _PR2_AAC 2020_11_13-16-30-15.mp3 Agnieszka Pajączkowska o "Szkole patrzenia", czyli podręczniku edukacji wizualnej (Wybieram Dwójkę)

"Szkoła patrzenia" to projekt edukacyjny, uczący krytycznego myślenia i różnorodności w definiowaniu, czym jest edukacja wizualna i jak można ją praktykować w rzeczywistości. Jak podkreśliła Agnieszka Pajączkowska, projekt wynikał z pomysłu, aby zaprosić kuratorów, animatorów, fotografów i inne osoby praktykujące edukację wizualną i zaangażować ich do wspólnego zastanowienia się, czym współcześnie edukacja wizualna jest i w jaki sposób może być użyteczna.

- Edukacja wizualna nie służy wyłącznie edukacji estetycznej. To jest edukacja, która zwraca uwagę na kwestie społeczne, związane z obrazami i patrzeniem. Zwraca uwagę na to, że za pomocą obrazów stwarzamy i negocjujemy relacje społeczne, tożsamość i wspólnotę lub jej margines - mówiła współtwórczyni projektu.

Czytaj też:

Kulturoznawczyni wyjaśniła, że publikacja dzieli się na dziewięć rozdziałów, którymi są słowa-klucze, takie jak oko, selfie, seria(L), krajobraz, pomnik, archiwum, monitoring, mem i transparent. - Zaprosiliśmy też do udziału teoretyków z uniwersytetów, którzy zajmują się badaniem kultury wizualnej. Wzmocniliśmy nasze działania tym, co bardzo współczesne i ważne w humanistyce, czyli myśleniem, że dzięki analizie i interpretacji obrazów z rzeczywistości medialnej i przestrzeni publicznej możemy lepiej rozumieć współczesność - opowiadała Agnieszka Pajączkowska.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Agnieszka Pajączkowska (kulturoznawczyni, pomysłodawczyni "Szkoły patrzenia", czyli podręcznika edukacji wizualnej)

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Wojciech Nowicki: leczę się ze zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 12:00
Nasz gość przyznał, że świetną terapią jest zarażenie tym "wirusem" innych, co uczynił między innymi w nowej książce "Odbicie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdjęcie za opowieść. "Wędrowny Zakład Fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 14:00
– To jest opowieść o pograniczu bardzo współczesnego państwa, w którym ścierają się różne opowieści, poglądy, przekonania i reakcje na spotkanie z kimś takim jak ja, kimś, kto składa wizytę nieproszony – mówiła w Trójce Agnieszka Pajączkowska, autorka  książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny" którą zdobyła tytuł "Kulturystki Roku" w RDK-owym Plebiscycie.
rozwiń zwiń