"Sportsmenki". Urodzone, by dokonywać rzeczy niemożliwych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 18:05
- Zależało mi na tym, żeby pokazać te zawodniczki, które osiągnęły sukces także poza sportem, w życiu zawodowym, rodzinnym. To były wszechstronnie utalentowane kobiety - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia dziennikarz sportowy Krzysztof Szujecki, autor książki "Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Wyd. MUZA

Posłuchaj
11:13 [ PR2]PR2 (mp3) 23 październik 2020 16_31_14.mp3 Krzysztof Szujecki o pionierkach polskiego sportu (Wybieram Dwójkę) 

Autor oddaje w ręce czytelników niezwykle wciągającą lekturę, która rzuca zupełnie nowe światło nie tylko na historię polskiego sportu, ale również na wyjątkowo intensywne przemiany społeczne. I pokazuje, że kobiety są w stanie dokonywać niemożliwego. 

Hinamatsuri  shutterstock 1200.jpg
Święto Lalek, czyli Dzień Kobiet po japońsku

- Zależało mi na tym, żeby w jak najszerszym kontekście przedstawić bohaterki i pokazać z jak licznymi trudnościami musiały się zmagać rozpoczynając i kontynuując karierę - tłumaczył gość Dwójki. - W tamtych czasach tło społeczno-polityczno-obyczajowe determinowało warunki w jakich sportsmenki uprawiały sport - stwierdził.

Czytaj także:

Uwagi płynące w kierunku kobiet uprawiających zawodowo różne dyscypliny głosiły wprost, że kobieca fizyczność wyklucza uprawianie sportu. Nawet w środowisku lekarskim zdania były podzielone. - Sport kojarzył się z siłą, z energią, z cechami przypisywanymi mężczyznom - zaznaczył Krzysztof Szujecki. - Jeśli mówimy o końcu XIX czy początku XX wieku, sport był zdominowany przez mężczyzn, więc sportsmenki były narażone na kąśliwe czy zniechęcające twierdzenia dotyczące chociażby biologii.

Artystki, pracownice naukowe, działaczki polityczne. Pionierki polskiego sportu, choć ich droga zawodowa nie należała do łatwych, angażowały się na wielu polach. - Jadwiga Wajs była członkiem Stronnictwa Narodowego, Michalina Konopacka propagatorką uprawiania sportu przez kobiety, redaktorem naczelnym sportowego czasopisma dla kobiet - wymieniał dziennikarz. - Żadna nie była tylko sportsmenką.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Krzysztof Szujecki (dziennikarz, autor książki "Sportsmenki")

Data emisji: 23.10.2020

Godzina emisji: 16.30

Zobacz więcej na temat: kobieta Dwójka Jakub Kukla
Czytaj także

"Olimpijki". Anna Sulińska: historię, w tym historię sportu, piszą mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 17:36
- Historię wojen, sportu, w ogóle historię jako taką, tak naprawdę piszą mężczyźni. Kobiety, mimo że stawały na podium, przez lata były często pomijane czy też po prostu zapominane - mówiła autorka książki "Olimpijki", czyli reportażu o polskich medalistkach olimpijskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Garnizon Sztuki. Grażyna Wolszczak: chcemy, żeby to było bardzo ciekawe miejsce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:35
- Zaczynamy od teatru, bo nie ma co ukrywać, że to nasza ukochana dziedzina sztuki, z którą wiążą nas najmocniejsze więzi. Natomiast w planach mamy również różne projekty muzyczne i plastyczne - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Grażyna Wolszczak, współzałożycielka, obok Joanny Glińskiej, nowej warszawskiej sceny - Garnizonu Sztuki.
rozwiń zwiń