Zygmunt Miłoszewski: "Ul z książkami" to wirtualny dom kultury

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:47
- Codziennie o godz. 18.00 pisarki i pisarze prowadzą transmisję. Niektórzy się wygłupiają, niektórzy czytają fragmenty swoich książek - opowiadał Zygmunt Miłoszewski o internetowej inicjatywie, która w czasach pandemii pozwala utrzymać kontakt między literatami a czytelnikami.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski o internetowej inicjatywie "Ul z książkami" (Wybieram Dwójkę)
Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt MiłoszewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

shutterstock_1289844925.jpg
#Zostańwdomu - słuchaj Dwójki. Zobacz, co przygotowaliśmy!

Akcja "Ul z książkami" to odbywające się na Facebooku przedsięwzięcie pisarek i pisarzy wirtualnie zebranych w Unii Literackiej. - Ul zbudowaliśmy jeszcze w czasach przedepidemicznych, kiedy uznaliśmy, że potrzebujemy nowoczesnego stowarzyszenia zawodowego - tłumaczył Zygmunt Miłoszewski.

Jak podkreślał gość Dwójki, w czasie epidemii, kiedy spotkania literackie są odwołane, sytuacja finansowa pisarzy znacznie się pogorszyła. "Ul z książkami" zatem, mówił Zygmunt Miłoszewski, to nie tylko "wielki wirtualny dom kultury", ale i sposób, by zwrócić uwagę na trudne położenie literatów i uruchomić dla nich pomoc.

W rozmowie nie zabrakło wspomnienia o najnowszej, planowanej na czerwiec tego roku, książce Zygmunta Miłoszewskiego. - Podobał mi się styl mojej powieści "Bezcenny", trochę nawiązujący do Artura Péreza-Revertego. Wracam do tamtego stylu nowoczesnej powieści przygodowej trochę z tymi samymi bohaterami, ale w zupełnie innej scenografii. I nawet z elementem pandemii w fabule… - zdradził pisarz.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Zygmunt Miłoszewski (pisarz)

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Całkiem nowy polski Czechow

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 12:00
- Kiedy Polscy reżyserzy młodszego pokolenia chcą opowiedzieć o dzisiejszym świecie tekstem Czechowa, to jednak bardzo mocno go przepisują. Rosjanie po prostu ubierają aktorów w kostium – nie ma tam zgrzytu między tekstem a stylem scenograficzno-kostiumowym. I nikogo nie oburza, gdy Czechow jest wystawiony we współczesnym kostiumie - mówiła Agnieszka Lubomira Piotrowska, autorka nowego wydania prawie wszystkich dramatów wybitnego rosyjskiego twórcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka wdzięku, czyli listy Szymborskiej i Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 13:37
- Oni są bardzo powściągliwi w swojej twórczości, ale stosują też humor, by się zanadto z emocjami nie obnażyć. Barańczak powiedział zresztą kiedyś, że humor to coś śmiertelnie poważnego - mówił prof. Krzysztof Biedrzycki w audycji o zbiorze listów "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011" Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń