Kongres Polska Wielki Projekt. "Społeczeństwo obywatelskie to pluralizm plus dobro wspólne"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:58
- Będziemy w dużym stopniu mówili o tym, czym jest wspólnota, którą nazywamy społeczeństwem obywatelskim; co ją spaja, a co rozagregatowuje - informował w Dwójce prof. Marek Rymsza, uczestnik panelu dyskusyjnego "Mapa polskich wartości", który odbędzie się w czwartek (17.05) w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt.
Audio
  • Prof. Marek Rymsza o panelu dyskusyjnym "Mapa polskich wartości" w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt (Wybieram Dwójkę)
Prof. Marek Rymsza
Prof. Marek RymszaFoto: Leszek Szymański/PAP
polska_pro logo1.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt - serwis specjalny

Jak tłumaczył socjolog, podział polityczny wcale nie musi być ściśle zogniskowany wokół aksjologii. Dodał, że bywa też tak, że aksjologia jest funkcją innych podziałów. - Warto zdawać sobie sprawę, że dwie partie, które nadają ton sporowi wewnętrznemu w Polsce, czyli PO i PiS, chciały jednak, i to nie w epoce lodowcowej tylko kilkanaście lat temu, razem rządzić. Na czymś przecież ta wspólna formuła rządzenia miała się opierać - przypomniał gość Dwójki. 

Jan Paweł II PAP 1200.jpg
Wortal JP2. "Chcemy zafascynować ludzi postacią papieża Polaka"

Formułując definicję społeczeństwa obywatelskiego prof. Marek Rymsza stwierdził, że jest to "pluralizm plus dobro wspólne". - Z jednej strony jest to założenie, że w demokracji się różnimy, mamy różne wartości, różne grupowe interesy, ale funkcjonujemy jako społeczność w taki sposób, że te różnice nie przekreślają zdolności wspólnej troski o dobro wspólne. Jeśli tego nie ma, trudno wtedy mówić o społeczeństwie obywatelskim - tłumaczył. 

Co prof. Rymsza uważa za mit założycielki społeczeństwa obywatelskiego w Polsce? Dlaczego Polacy w destrukcyjny sposób używają formy, jaką jest protestowanie swojego niezadowolenia? O tym w nagraniu audycji.

*** 

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: prof. Marek Rymsza (socjolog, doradca prezydenta Andrzeja Dudy)

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/mko

Czytaj także

Polski inteligent. Nie chce istnieć, ale rządzi

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 20:00
– Silna elita jest w Polsce bardzo istotna, wręcz dominująca. To nietypowa sytuacja w Europie – mówił socjolog prof. Tomasz Zarycki, współautor książki "Totem inteligencki".
rozwiń zwiń