Skrzydła Dedala dla Andrzeja Nowaka. "To nagroda, która stara się iść pod prąd"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 17:30
– Chcemy nagradzać autorów, którzy za swój nonkonformizm płacili w różny sposób. Prof. Andrzej Nowak mieści się w tym gronie – mówił Antoni Libera, juror Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala.
Audio
  • Antoni Libera o prof. Andrzeju Nowaku, laureacie Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala 2017 (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja z gali wręczenia prof. Andrzejowi Nowakowi Nagrody Skrzydła Dedala (Poranek Dwójki)
Prof. Andrzej Nowak
Prof. Andrzej NowakFoto: Wojciech Kusiński/PR / materiały prasowe

– W ciągu ostatnich 10 lat Andrzej Nowak wyrósł na jedną z głównych postaci polskiej humanistyki. Ma niezwykle imponujący dorobek, bardzo rozległe zainteresowania - począwszy od początków polskiej państwowości po historię najnowszą – powiedział gość Dwójki. – Formalnie jest to nagroda za trzy tomy "Dziejów Polski", ogromne przedsięwzięcie, które jest dziełem życia Andrzeja Nowaka – dodał.

Antoni Libera zauważył, że tego typu prac nie ma zbyt wielu w naszej histografii. – Można powiedzieć, że Andrzej Nowak wpisuje się w linię zapoczątkowaną przez Galla Anonima, Kadłubka i innych wielkich historyków, którzy ogarniali całość dziejów. To nie jest zwykła historia Polski, podręcznikowa i syntetyczna. To rodzaj interpretacji dziejów, próba odpowiedzi na pytanie, czym jest Polska, kim są Polacy – mówił.

Juror nagrody Skrzydła Dedala zwracał uwagę na problemy, przed jakimi musi stanąć historyk opisujący całość polskich dziejów, takie jak przeciwstawienie się "świadomości postkolonialnej" i "pedagogice wstydu", i porównywał dzieło prof. Andrzeja Nowaka do francuskich wykładów Adama Mickiewicza.

***

Nagroda Literacka Skrzydła Dedala jest corocznie przyznawana przez Bibliotekę Narodową za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, a szczególnie prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. Obok walorów poznawczych twórczości nominowanych autorów jury wysoko ceni także niekonwencjonalność sądów, odwagę i precyzję myśli oraz piękno słowa.

W zeszłym roku wyróżniono dwie pisarki - Renatę Lis za książkę "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (Wydawnictwo Sic!) i Martę Kwaśnicką, autorkę książki "Jadwiga" (Teologia Polityczna). W roku 2015 Nagrodę Skrzydła Dedala otrzymał Przemysław Dakowicz za książkę "Afazja polska" (Wydawnictwo Sic!).

W 2017 roku prof. Andrzej Nowak, historyk i eseista, autor wielu wybitnych prac o historii Polski, został nagrodzony za całokształt dorobku eseistycznego ze szczególnym uwzględnieniem trzech tomów "Dziejów Polski". W uzasadnieniu jurorzy - Włodzimierz Bolecki (przewodniczący), Tomasz Bocheński, Antoni Libera i o. Janusz Pyda OP - napisali, że wyróżnienie przyznają "za imponującą opowieść o działalności pierwszych pokoleń Polaków, dzięki którym kształtowały się fundamenty kultury i państwowości polskiej".

Nowak Truszczak nagroda 1200.jpg
Prof. Andrzej Nowak nagrodzony za audycję historyczną w Polskim Radiu

Trzy tomy "Dziejów Polski" ukazały się nakładem wydawnictwa Biały Kruk w latach 2014, 2015 i 2017. Swą monumentalną pracę, zaplanowaną na wiele tomów, autor adresuje nie tylko do historyków, ale przede wszystkim do czytelników, którzy chcą zrozumieć sens naszych dziejów.

Patronat medialny nad Nagrodą Literacką Skrzydła Dedala objął Program 2 Polskiego Radia.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Antoni Libera (pisarz, członek jury Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 16.21

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/bch

Czytaj także

"Książka Historyczna Roku". Najlepsze publikacje wyróżnione

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 10:00
W audycji rozmawialiśmy z prof. Ryszardem Tomczykiem i dr Barbarą Patlewicz, nagrodzonymi w 10. edycji "Książki Historycznej Roku" za publikację  "Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe, T.I, T.II".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka historyczna. "Wysoki poziom, słaba promocja"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 19:00
 - W Polsce jest bardzo dużo dobrych książek historycznych, które nie są zauważalne - podkreślał w Dwójce prof. Tomasz Szarota, członek jury Nagrody Klio.
rozwiń zwiń