Lipczak o Hiszpanii. "Moja książka to trochę oszustka"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 17:00
- Okładka obiecuje krainę, którą znamy z filmów Almodóvara, trochę rozwydrzoną i przerysowaną, ale tu są też inne opowieści, jest dużo mroku i cienia - mówiła w Dwójce Aleksandra Lipczak, autorka "Ludzi z placu słońca", czyli zbioru reportaży o współczesnej Hiszpanii.
Audio
  • Aleksandra Lipczak o książce "Ludzie z placu słońca" (Wybieram Dwójkę)
Fragment okładki książki Ludzie z placu słońca
Fragment okładki książki "Ludzie z placu słońca"Foto: Fundacja Instytutu Reportażu/materiał prasowy

Reportażystka opowiadała, że pomysł na książkę zrodził w czasie wielkiego kryzysu ekonomicznego, który dotknął Hiszpanię w 2008 roku. Aleksandra Lipczak mieszkała wówczas w tym kraju. - Chciałam opisać ten proces i zobaczyć, jakie wnioski z niego płyną, ale zdałam sobie sprawę, że to za mało, że trzeba spojrzeć w przeszłość, w której jest wiele spraw przez Hiszpanów nierozwiązanych - wyjaśniała autorka.

Aleksandra Lipczak wspominała w audycji o czytelnikach, którzy zwrócili uwagę, że jej książka jest napisana przez pryzmat Polski. - Mam wrażenie, że w sposób nieuświadomiony szukałam tematów, które by dotykały różnych czułych strun także w naszym kraju. Próbowałam pokazać drogę, jaką przeszła Hiszpania, bardzo lubiana i popularna w Polsce, a z drugiej strony znana powierzchownie.

W audycji rozmawialiśmy o bohaterach tekstów naszego gościa, m.in. burmistrzyni Barcelony Adzie Colau i człowieku-krecie, który nie wychodził z własnego domu przez kilkadziesiąt lat z obawy przed zagrożeniem ze strony reżimu Francisco Franco.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Aleksandra Lipczak (reportażystka)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 16.32

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/gs


Czytaj także

Co zostało z Hiszpanii sprzed najazdu turystów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 18:00
Norman Lewis, autor "Głosów starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii", opisał ten kraj jeszcze przed erą betonowych hoteli. Czy dziś można znaleźć w Hiszpanii jej pierwotną twarz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Użyto broni". Reportaż o masakrze w kopalni Wujek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 19:00
- Górnicy nie chcieli zemsty. Oni się chcieli dowiedzieć, kto i dlaczego do nich strzelał - mówił w Dwójce Marek Mierzwiak, autor nagrodzonego reportażu o pacyfikacji w kopalni "Wujek" w 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blaski i cienie tolerancji. O czym Szwecja nie mówi?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 19:00
- Czasem bałam się, że jeśli napiszę uczciwą książkę, niektóre tematy, które poruszam, mogą być wykorzystane przez przeciwników otwartości - mówiła Katarzyna Tubylewicz, autorka książki "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Breyten Breytenbach: nie wierzę w łatwą poezję

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 20:00
– Pisanie wierszy jest dla mnie związane ze sprawiedliwością, etyką i świadomością społeczną – mówił laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń