Papier czy e-book – co wybiera polski czytelnik?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 18:00
– W Polsce wzrasta liczba osób korzystających z czytników, ale nie jest to wzrost gwałtowny – mówiła prof. Małgorzata Kisilowska, współautorka raportu "Jak czytają Polacy?".
Audio
  • Rozmowa z prof. Małgorzatą Kisilowską na temat kultury czytelniczej w Polsce (Wybieram Dwójkę)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Raport powstał w ramach projektu "Zmiany kultury czytelniczej w Polsce w kontekście upowszechnienia e-tekstów i urządzeń pozwalających z nich korzystać". Prof. Małgorzata Kisilowska zauważyła, że największy odsetek wśród użytkowników czytników e-booków stanowi grupa pasjonatów książek. – To osoby, które lubią czytać i nie wyobrażają sobie, że mogłyby tego nie robić. Chcą czytać niezależnie od tego, gdzie są – powiedziała.

Jednym z najciekawszych wniosków w raporcie jest ukazanie roli mediów społecznościowych w kontekście czytelnictwa oraz tego, co różni respondenci uważają za prawdziwe czytanie, a co tylko za przeglądanie tekstów. Zaskakujące są proporcje między czytaniem drukowanych tekstów i e-booków, a nawet pora, o której Polacy najczęściej do nich zaglądają.

***

Rozmawiała: Katarzyna Nowak

Gość: prof. Małgorzata Kisilowska (Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW)

Data emisji: 21.11.2016

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mz

Czytaj także

Obciach? Chłopcy nie chcą czytać książek

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 21:00
– Wynika to ze społeczno-kulturowych uwarunkowań i pojęcia tego, co jest godne wstydu – mówiła Anna Czernow ze Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.
rozwiń zwiń