X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kvitravn" czyli Wardruna bez kompromisów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 11:28
- Nie jestem zbyt dobry w kompromisach jeśli chodzi o sztukę i jest to również częścią sukcesu Wardruny. Byłem bardzo wierny pierwotnemu pomysłowi i byłem bardzo cierpliwy. Na wiele ofert i sugestii odpowiadałem "nie", ponieważ wymiar artystyczny nie jest dla mnie polem do kompromisów - tłumaczył w folkowym "Poranku Dwójki" Einar "Kvitrafn" Selvik , lider kapeli Wardruna.
Einar Kvitrafn Selvik z zespołu Wardruna.
Einar "Kvitrafn" Selvik z zespołu Wardruna.Foto: materiały promocyjne

Zespół Wardruna to jeden z najbardziej popularnych zespołów nordyckiej sceny neofolkowej. Grupa reinterpretuje wiele reliktów zachowanych w skandynawskiego folkloru i przedchrześcijańskiej mitologii w tym teksty dawnych sag i eposów. Zespół występował już w Polsce wielokrotnie, wystąpi także w naszym kraju tego lata na wyprzedanych koncertach w Poznaniu i Krakowie w ostatnich dniach sierpnia.


Posłuchaj
06:44 2020_07_04-09-25-00 _PR2_Poranek Dwójki - Wardruna 2.mp3 Rozmowa z Einarem "Kvitrafn" Selvikiem z projektu Wardruna (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

Międzynarodową rozpoznawalność przyniosło Wardrunie utworzenie od 2013 roku ścieżki dźwiękowej do serialu "Wikingowie". W związku z pandemią koronawirusa zespół przesunął premierę swojej nowej płyty "Kvitravn", która nakładem koncernu Sony Music ukaże się w styczniu przyszłego roku na całym świecie. Einar Selvik udowadnia, że nowe media nie muszą być względem muzyki w opozycji, a brak kompromisu w sztuce potrafi przynosić wymierne owoce.

 

- Tworząc na bazie starej muzyki, pozostając wierni tradycji i źródłom tworzymy nową muzykę na obecne czasy. Moją muzyczną karierę rozpocząłem od fascynacji perkusją. Zacząłem na niej grać nie mając nawet pięciu lat. Nigdy nie sprawiało mi radości grania muzyki innych osób. Od początku miałem w sobie impuls do samodzielnego tworzenia. To doprowadziło mnie do nauki gry na innych instrumentach, tak, abym mógł tworzyć piosenki do których mógłbym zagrać na perkusji - tłumaczył lider zespołu Wardruna, Einar Selvik. - Chociaż moje nastoletnie lata spędziłem na graniu głównie muzyki metalowej zawsze miałem wizję robienia czegoś takiego jak teraz z Wardruną.

Muzyka metalowa dosyć szybko stała się dla muzyka bardziej pracą niż pasją. Artysta chciał poświęcić się swojej wizji i na początku XXI wieku postanowił rozpocząć pracę nad zespołem, który finalnie ukształtował się jako Wardruna. - Siedem lat trwały prace przygotowawcze do naszego pierwszego albumu. Byłem bardzo zaskoczony odbiorem naszej twórczości. Myślałem, że ta muzyka będzie zbyt dziwna dla publiczności, chociaż nie obchodziło mnie to, co inni o tym myśleli, pasja tworzenia jej była tak duża - mówił  w "Poranku Dwójki" Einar Selvik.

- Nie jestem zbyt dobry w kompromisach jeśli chodzi o sztukę i jest to również część sukcesu Wardruny. Byłem bardzo wierny pierwotnemu pomysłowi i byłem bardzo cierpliwy. Na wiele ofert i sugestii odpowiadałem "nie", bo wymiar artystyczny nie jest polem do kompromisów - tłumaczył muzyk. – To bardzo zdrowe podejście, dzięki temu marka zespołu rodziła się powoli i organicznie. Nie zrodziła w wyniku jakiegoś przypadku i dzięki temu, gdy rozpoczęliśmy pracę nad nową płytą wiedzieliśmy, że to sztuka musi być na pierwszym miejscu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Gość: Einar "Kvitrafn" Selvik (Wardruna).

Godzina emisji: 9.25

gs/mat. prasowe


Czytaj także

Czy wiosenny cykl obrzędowy został przerwany?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 07:00
- Nikt z Marzanną nie wyszedł, zima nie została pożegnana, Wielkanoc stoi pod znakiem zapytania. Wiemy już, że nie poświęcimy pokarmów, że nie będzie Triduum Paschalnego, że nie będziemy uczestniczyć w obrzędach w kościołach. Będzie to trudny czas i test - powiedziała Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Amoonnafi - bajki ludowe" – słuchowisko osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:05
W folkowej audycji posłuchaliśmy o tym, jak bajki ludowe z byłych republik radzieckich połączone ze specjalnie skomponowaną muzyką, dały nietuzinkowy efekt końcowy. Porozmawialiśmy z pomysłodawcami i jednymi z twórców słuchowiska “Amoonnafi - bajki ludowe” - Małgorzatą Zagajewską i Ksawerym Wójcińskim.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamieniarka karpacka w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:57
W sobotnim "Poranku Dwójki" o IV Konkursie "Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu" opowiadał jego kurator Zbigniew Wolanin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Folkowisko 9 i 1/2", czyli święto kultury w Gorajcu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 08:00
Wydarzenia muzyczne w czasie pandemii przybierają różne kształty. Wiele festiwali zostało odwołanych. Wirtualnie i w rzeczywistości, w maseczkach i kameralnie - w takiej formie odbędzie się Festiwal "Folkowisko 9 i 1/2" w Gorajcu, a zagrają na nim m.in. Tęgie Chłopy.
rozwiń zwiń