"Amoonnafi - bajki ludowe" – słuchowisko osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:05
W folkowej audycji posłuchaliśmy o tym, jak bajki ludowe z byłych republik radzieckich połączone ze specjalnie skomponowaną muzyką, dały nietuzinkowy efekt końcowy. Porozmawialiśmy z pomysłodawcami i jednymi z twórców słuchowiska “Amoonnafi - bajki ludowe” - Małgorzatą Zagajewską i Ksawerym Wójcińskim.  
Audio
  • "Amoonnafi - bajki ludowe" - rozmowa z twórcami słuchowiska (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • O przygotowaniach prawosławnych do Wielkanocy na Podlasiu (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Z Archiwum Mariana Domańskiego - wspominamy Tadeusza Sygietyńskiego (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • O premierze filmu “Wiosna” i koncercie on-line autorstwa projektu Kukaj Kukawko (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Tarmo Noormą, dyrektorem programowym Viljandi Folk Music Festival (Dwójka/Poranek Dwójki)
Amoonnafi - bajki ludowe -  okładka słuchowiska.
“Amoonnafi - bajki ludowe” - okładka słuchowiska.Foto: mat. promocyjne

W sobotnim “Poranku Dwójki”... "Amoonnafi - bajki ludowe", czyli o tym, jaki wpływ na tworzenie może mieć historia pewnej książki. "Amoon na fi" w języku wolof oznacza "pewnego razu...". Tym zwrotem w Senegalu rozpoczyna się opowieści.

Pewnego razu, w jednej z suteren na warszawskich Bielanach wylądowały stosy kartonów. W kartonach można było znaleźć m.in. biografię Ravela autorstwa Vladimira Jankélévitcha czy "Muzykę którą lubię" Marka Gaszyńskiego. Okazało się, że zalegały w nich zbiory wyrzucone z biblioteki Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego na Żoliborzu. Znalazły się w swoim nowym domu za sprawą jednego z mieszkańców bielańskiej kamienicy, Bartłomieja Szołajskiego. Zapach starych kartek wypełniał podziemne izby. Bywalcy sutereny zatrzymywali się, częstowali. Nie chciało się książek skazywać na zapomnienie. Traf chciał, że w suterenie pomieszkiwali Małgorzata Zagajewska i Ksawery Wójciński. Pośród licznych kolorowych okładek pięknych starych wydań z lat 50-tych czy 80-tych, wyszukali raz książkę formatu A4, w tajemniczej czarnej okładce pozbawionej tytułu i nazwiska autora. Niemałym zaskoczeniem było odkrycie zawartości – otóż publikacja zawierała "24 bajki ludowe narodów Związku Radzieckiego", która wydana została w 1949 roku. Wieczorami para artystów zaczytywała sięw kolejnych bajkach z Gruzji, Osetii, Kirgistanu czy Białorusi. Inne od tych, które znali, które pamiętali z dzieciństwa, czasem zaskakujące, przerażające, o nieprzewidywalnych puentach. Postanowili wybrać kilka utworów ze zbioru i utrwalić je w formie audio, wraz z autorskim podkładem muzycznym. O tym, jak bajki ludowe z byłych republik radzieckich połączone ze specjalnie skomponowaną muzyką, dają nietuzinkowe słuchowisko a także o wewnętrznej potrzebie zachowania dziedzictwa kulturowego krajów, które od 30 lat cieszą się wolnością, o których być może wciąż za mało wiemy, porozmawialiśmy z naszymi Gośćmi Poranka - pomysłodawcami i jednymi z twórców słuchowiska - Małgorzatą Zagajewską i Ksawerym Wójcińskim.

-  Te bajko są dosyć brutalne i nie koniecznie kończą się dobrze. One potrafią być naprawdę mocne, ale oprócz tego są pełne poczucia humoru, głębi i ludowej mądrości dalekich ludów. Bajki te są przesiąknięte ponadczasową mądrością i mówią bardzo wiele o człowieku – tłumaczył Ksawery Wójciński. - Ich bohaterami często są biedacy, tudzież chłop mądrzejszy od pana, to kultura chłopska wyniesiona na piedestał - dodała Małgorzata Zagajewska.

 Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • kolejny odcinek z Archiwum Mariana Domańskiego;
  • przenieśliśmy się do Viljandi w południowej części Estonii, gdzie porozmawialiśmy z Tarmo Noormą, akordeonistą, dyrektorem stowarzyszenia Centrum Muzyki Tradycyjnej i dyrektorem programowym Viljandi Folk Music Festival;
  • zaprosiliśmy do uczestniczenia w koncercie on-line i premierze filmu “Wiosna” autorstwa projektu Kukaj Kukawko;
  •  w "Cudowytwórcach" zajrzeliśmy do pracowni wołomińskiego zduna - Dariusza Krupy;
  • posłuchaliśmy o przygotowaniach prawosławnych do Wielkanocy na Podlasiu - we wsi Koszki niedaleko BIałorusi i w Kuzawie w powiecie hajnowskim.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Małgorzata Zagajewska i Ksawery Wójciński (pomysłodawcy i  twórcy słuchowiska "Amoonnafi - bajki ludowe")

Data emisji: 18.04.2020

Godzina emisji: 7.00

gs


 

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

Czytaj także

Lęk, sytuacje kryzysowe i... folklor

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 13:09
"Szczególnie sytuacje i zjawiska, które budziły niepokój, których ludzie nie rozumieli i nie potrafili sobie z nimi radzić, obrastały w treści magiczne lub mityczne albo oswajane były przez ich wyśmiewani", pisała niedawno dr Maria Małanicz-Przybylska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiosenny cykl obrzędowy został przerwany?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 07:00
- Nikt z Marzanną nie wyszedł, zima nie została pożegnana, Wielkanoc stoi pod znakiem zapytania. Wiemy już, że nie poświęcimy pokarmów, że nie będzie Triduum Paschalnego, że nie będziemy uczestniczyć w obrzędach w kościołach. Będzie to trudny czas i test - powiedziała Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie vs. zaraza. Podziel się doświadczeniem i weź udział w badaniach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:37
- 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest - mówią przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zapraszając do udziału w ankiecie dotyczącej koronawirusa. 
rozwiń zwiń