X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kamieniarka karpacka w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:57
W sobotnim "Poranku Dwójki" o IV Konkursie "Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu" opowiadał jego kurator Zbigniew Wolanin.
Audio
  • Zbigniew Wolanin o konkursie "Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu" (Dwójka/Poranek Dwójki)
Kamieniarz w trakcie prac.
Kamieniarz w trakcie prac.Foto: Pixabay

Zbigniew Wolanin, etnograf, kustosz w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, które jest jednym z organizatorów IV konkursu "Współczesnej Karpackiej Rzeźby Ludowej w Kamieniu" podzielił się w "Poranku Dwójki" swoja rozległą wiedzą na temat kamieniarstwa podkarpackiego. Konkurs, którego jest kuratorem, odbywa się po raz czwarty, ale ciekawostką jest to, że odbywa się on co sześć lat.

- W muzeum mamy wielką kolekcję rzeźby karpackiej, ale jest to przede wszystkim rzeźba w drewnie. Rzeźba w kamieniu jest zanikającą dziedziną twórczości na Podkarpaciu i stąd podjęliśmy w 2002 roku decyzję, aby ten kierunek twórczości ludowej wzmocnić - mówił Zbigniew Wolanin, etnograf, kustosz w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. – To bardzo trudna dziedzina sztuki, wymagająca posiadania warsztatu, możliwości pozyskania surowca, każdy twórca ma swój sposób na zdobycie kamienia. W trzecim naszym konkursie wzięło udział  trzydziestu sześciu rzeźbiarzy, przygotowali oni ogółem sto prac. To dużo, jak na odchodzącą generację kamieniarzy. Udało nam się dotrzeć do autentycznych ludowych kamieniarzy, których zmobilizowaliśmy naszym konkursem, aby na nowo podjęli twórczość i często przy okazji miało miejsce przekazywanie tej twórczości kolejnym adeptom i  doprowadzenie do powstania nowych relacji mistrz-uczeń.

Rzeźby kamienne w Karpatach trafiają nie tylko do muzeów. Kamienne prace trafiają również do różnych kolekcji i do wiejskich kapliczek. - Wiejskie kapliczki, figury przydrożne były pierwszymi wzorami dla rzeźbiarzy ludowych - mówił kurator konkursu. - Pojawiają się w pejzażu podkarpackim zupełnie nowe kapliczki w których umieszczane są współczesne rzeźby kamienne. Nie jest to zjawisko częste, aczkolwiek mamy do czynienia kontynuowania tradycyjnej karpackiej kamieniarki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość:  Zbigniew Wolanin (kurator konkursu) 

Data emisja: 13.06.2020

Godzina emisji: 8.35


gs

Czytaj także

Wizyta w Muzeum Kurpiowskim w Wachu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:30
1 kwietnia minie 11 lat od jego otwarcia. Jest prywatną placówką założoną i prowadzoną przez małżeństwo - Zdzisława i Laurę Bziukiewiczów. W muzeum zgromadzone są przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII wieku, a najmłodsze pochodzą z lat 70. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Amoonnafi - bajki ludowe" – słuchowisko osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:05
W folkowej audycji posłuchaliśmy o tym, jak bajki ludowe z byłych republik radzieckich połączone ze specjalnie skomponowaną muzyką, dały nietuzinkowy efekt końcowy. Porozmawialiśmy z pomysłodawcami i jednymi z twórców słuchowiska “Amoonnafi - bajki ludowe” - Małgorzatą Zagajewską i Ksawerym Wójcińskim.  
rozwiń zwiń