"Opowieści wojenne mają siłę opowieści biblijnych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 09:00
- Chcieliśmy pokazać II wojnę światową od podwórka, oddać hołd ludziom, którzy próbowali prowadzić normalne życie, choć mogła ich czekać śmierć albo wywózka - mówił Michał Rogalski, reżyser filmu "Letnie przesilenie" nagrodzonego za najlepszy scenariusz na ubiegłorocznym festiwalu w Montrealu.
Audio
  • Rozmowa z Michałem Rogalskim, reżyserem filmu "Letnie przesilenie" (Poranek Dwójki)
Filip Piotrowicz i Damian Ul w filmie Letnie przesilenie
Filip Piotrowicz i Damian Ul w filmie "Letnie przesilenie"Foto: Michael Ackerman

- Wiele osób zmęczonych jest już tematem wojny. Doświadczyliśmy tego, szukając środków na realizację filmu. Ale o wojnie opowiadaliśmy, opowiadamy i wciąż będziemy opowiadać, bo to wielka kumulacja silnych emocji i archetypowych postaw: bohaterstwa, tchórzostwa, strachu, nadziei, potwornych zbrodni - wyjaśniał nasz gość - Najpierw to wszystko analizowaliśmy, a teraz trzeba o tym przypominać, bo w powietrzu jest sprzyjająca atmosfera, by zapomnieć, czym jest wojna - dodał.

"Letnie przesilenie" przedstawia jednak specyficzny obraz II wojny światowej, dla którego kluczowe znaczenie ma "teoria Godzilli".

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Michał Rogalski (reżyser i scenarzysta filmu "Letnie przesilenie")

Data emisji: 18.04.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wymitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mm

Czytaj także

"Letnie przesilenie". Film o zwykłym życiu w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 09:58
- Coraz częściej zaczynamy patrzeć na historię II wojny światowej i na przeszłość, nie tylko z perspektywy bohaterów - mówił o swoim filmie "Letnie przesilenie" reżyser Michał Rogalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Géza Röhrig: "Syn Szawła" jest brutalnie szczery

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 18:00
"Syn Szawła" węgierskiego reżysera László Nemesa przedstawia trudną prawdę o Holokauście. - W filmie nie ma poezji. Nie chcieliśmy tworzyć piękna z ludzkiego cierpienia - mówi odtwórca głównej roli Géza Röhrig.
rozwiń zwiń